Debata „Dlaczego żywność i głód to tematy polityczne? Paradoksy dobrobytu.”

Sobota, 19 grudnia 2015 r., godz. 17

Krytyka Polityczna ul. Foksal 16, II p.

Goście:

  • Jonathan Peuch – akademik, ekspert Transnational Institute (TNI)
  • Nina Józefina Bąk – aktywistka ruchu spółdzielczego, Kooperatywa Dobrze
  • Karolina Brzuzan – artystka rzeźbiarka, autorka wystawy NOMA oraz Głodowej książki kucharskiej

Prowadzenie: Maria Świetlik – Instytut Globalnej Odpowiedzialności

Świat bez głodu jest możliwy, więc dlaczego nadal 795 mln ludzi na świecie cierpi z powodu niedożywienia?

Większość głodujących to drobni rolnicy, mali debata_facebook2-01producenci żywności w krajach Południa. 60% z nich to kobiety. Nawet w Europie 15 mln ludzi jest zagrożonych głodem, a w USA 50 mln. Rodzi się więc pytanie, jak to możliwe, kiedy jedzenia jest wystarczająco dużo, by wyżywić nas wszystkich? Jak to możliwe, kiedy 1/3 żywności na świecie jest marnowana?

Mitem jest, że ludzie cierpią głód tylko w przypadku nadzwyczajnych wydarzeń, takich jak katastrofy naturalne czy wojna. Głód to problem systemowy, który wynika z globalnego systemu gospodarczego i traktowania żywności jako towaru, a nie prawa człowieka.

Instytucje finansowe, również te działające w Polsce, coraz częściej oferują klientom „produkty” inwestycyjne związane ze spekulacją cenami produktów rolnych. Zdarza się, że spekulanci, aby utrzymać wrażenie braku towaru na rynku i podbijać jego ceny, gotowi są wstrzymać się od sprzedaży posiadanych zapasów towarów, nawet w czasie klęsk humanitarnych.

Kolejnym problemem są niesprawiedliwe relacje handlowe. Produkty pochodzące z przemysłowego rolnictwa i subsydiowane przez władze europejskie i amerykańskie są zazwyczaj tańsze od produktów lokalnych. Drobni rolnicy, pozbawieni rynków zbytu, nie są w stanie uzyskać takich dochodów, które pozwoliłyby im zapewnić sobie godne życie.

Podczas debaty zastanowimy się, czy etycznego konsumenta/etyczną konsumentkę stać na to, by nie interesować się sytuacją rolników i rolniczek w Polsce i na świecie oraz jak organizować system dystrybucji żywności, aby żywności wystarczyło dla wszystkich. Kolejnym bowiem mitem jest to, że z problemem głodu niewiele możemy zrobić.

Debatę organizują Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Krytyka Polityczna, Polska Akcja Humanitarna oraz Kooperatywa Spożywcza Dobrze.

ZAPRASZAMY. WSTĘP WOLNY.

Podczas spotkania na gości będzie czekał poczęstunek.


Debata odbywa się w ramach projektu „Drobni rolnicy nadzieją na pokonanie głodu”.

Polska Pomoc

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

Projekt wlogo_ue-300x195spółfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Za treści wyrażone w tym materiale odpowiada wyłącznie Instytut Globalnej Odpowiedzialności. Opinie te w żadnym wypadku nie wyrażają oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.

Logo EYD2015

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, ,