Debata „Społeczeństwo bez mięsa” – Warszawa, 15.02.2017

Krytyka Polityczna, Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) i Le Monde Diplomatique – edycja polska zapraszają na debatę „Społeczeństwo bez mięsa – fantazja, czy konieczność?” wokół książki Jarosława Urbańskiego „Społeczeństwo bez mięsa. Socjologiczne i ekonomiczne uwarunkowania wegetarianizmu”, połączoną z warszawską premierą komiksu #kryzysżywnościowy Evana D. G. Frasera. Podczas spotkania będzie można otrzymać egzemplarz ilustrowanej opowieści o bezpieczeństwie żywnościowym.

Krytyka Polityczna, 15 lutego 2017 r. o godz. 19:00

spolmies
Jedzenie lub niejedzenie mięsa to nie tylko styl życia, czy chwilowa moda, ale kwestia polityczna. Jak podaje ONZ w raporcie z 2010 r., tylko globalna zmiana w kierunku wegetariańskiej, a wręcz wegańskiej diety jest niezbędna, by uratować świat od głodu i najgorszych skutków zmian klimatycznych. Z drugiej strony, globalne spożycie mięsa z roku na rok rośnie. Wiąże się to z ogromnymi kosztami środowiskowymi, społecznymi i etycznymi. Przemysłowa produkcja żywności odpowiada za ogromne skażenie wody i powietrza, rosnące nierówności, bezrobocie wśród rolników i rolniczek oraz wyjątkowe, bo usankcjonowane prawnie cierpienie zwierząt hodowlanych, nazywane wręcz holocaustem zwierząt.

W przeszłości jedzenie i niejedzenie mięsa wiązało się z podziałem klasowym – dieta mięsna przysługiwała ludziom wyżej ustawionym w strukturze społecznej. A jak jest obecnie? Jaka jest społeczna historia mięsa? Czy mięso faktycznie ma wpływ na relacje klasowe, systemy władzy czy gospodarcze rewolucje? Dlaczego mięso było i jest motorem napędzającym nierówności społeczne? I czy w związku z tym wegetarianizm faktycznie jest odpowiedzią na dzisiejszy kryzys systemu żywnościowego?

***W części wprowadzającej głos zabierać będą Jarosław Urbański, autor książki „Społeczeństwo bez mięsa. Socjologiczne i ekonomiczne uwarunkowania wegetarianizmu” oraz Maria Świetlik. Spotkanie poprowadzi Przemysław Wielgosz.

Polecamy wywiad z Jarosławem Urbańskim pt. „Kapitalizm zbudowany jest z mięsa” >> https://bit.ly/2lryzCB

***Jarosław Urbański, socjolog, działacz społeczny związany między innymi z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowy Inicjatywa Pracownicza i poznańskim skłotem Rozbrat. Autor książek: „Globalizacji a konflikty lokalne” (2002), „Odzyskać miasto” (2005), „Prekariat i nowa walka klas” (2014) oraz licznych artykułów publicystycznych i naukowych.

***Maria Świetlik, antropolożka, ekspertka od umów o wolnym handlu i inwestycjach TTIP i CETA, alterglobalistka, autorka licznych artykułów publicystycznych.

***Przemysław Wielgosz, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny polskiego wydania miesięcznika Le Monde Diplomatique oraz redaktor naczelny serii książkowych Biblioteka Le Monde diplomatique i Biblioteka alternatyw ekonomicznych. Autor książki „Opium globalizacji” oraz wstępu do komiksu #kryzysżywnościowy Ilustrowana opowieść o bezpieczeństwie żywnościowym.

Debata realizowana jest w ramach projektu „TABLE FOR 9 BILLION: Promoting Europe’s role in growing food and climate justice worldwide” finansowanego ze środków Komisjii Europejskiej.