Ogród obfitości: z wizytą w węgierskim RWS-ie

Autorka: Julia Olszewska

W przedostatni weekend maja w ramach zjazdu programu partnerskiego Grundtvig „Nauka dla Solidarnych Systemów Żywnościowych” miałam przyjemność odwiedzić jeden z najpiękniejszych ogrodów warzywnych jakie do tej pory widziałam. Ogród znajduje się na wyspie Szentendre nieopodal Budapesztu, a sposób współpracy między rolnikami a odbiorcami jest oparty na zasadach Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność (RWS).

zdjęcie_1

Widok na tylną część ogrodu. Autorka zdjęcia: Julia Olszewska

Jak dotrzeć do tego pięknego ogrodu? Przyjeżdżając nocnym pociągiem z Warszawy do Budapesztu wysiadasz jedną stację przed miastem, w miejscowości Vac. To urokliwe miasteczko, które z jednej strony znajduje się na wschodnim brzegu majestatycznego Dunaju, a z drugiej u podnóża Karpat. Z jego brzegów codziennie co godzinę kursuje niewielki prom. Patrząc od strony przystani wydaje się, że widzimy drugi brzeg Dunaju, jest to jednak właśnie brzeg, długiej na 31 kilometrów, wyspy Szentendre, utworzonej z rzecznych osadów tej jednej z największych rzek w Europie.

zdjęcie_2

Widok na Vac z wyspy Szentendre. Autorka zdjęcia: Julia Olszewska.

Na tej wyspie wśród pól i łąk znajduje się uroczy, dwuhektarowy ogród założony przez Daniellę i jej rodzinę po to, żeby uprawiać warzywa dla jej bliskich i lokalnej społeczności. Część pomocy w gospodarstwie jest oferowana przez członków rodziny, ale pracuje też tam kilku pracowników, którzy wspólnie dbają o gospodarstwo. Kilka lat temu, po inspirującej wizycie francuskich rolników z AMAP-u (czyli francuskiego RWS-u), rodzina postanowiła rozpocząć współpracę wg podobnych zasad. Obecnie dostarczają oni ponad 100 paczek różnorodnych warzyw  tygodniowo do rodzin w Budapeszcie, Vac i innych miast w okolicy. Ciekawe jest to, że ich skrzynki RWS-owe występują w różnych rozmiarach, takich jak”dla dzieci” i „dla bobasów”. Dzięki temu, kiedy dziecko przychodzi na świat, rodzina może zacząć powoli powiększać swój udział RWS-ie, tak by dopasować ilość warzyw do diety najmłodszych. Rolnictwo jest stosunkowo nową przygodą w rodzinie Danielli i nie jest ich głównym źródłem utrzymania. Chociaż RWS jest dla nich opłacalny finansowo nie wystarcza do zapewnienia utrzymania dla całej rodziny.

zdjęcie_3

Widok na ogród. Autorka zdjęcia: Julia Olszewska

24 maja Daniella i jej rodzina gościła grupę zagranicznych gości z Niemiec, Czech, Chorwacji, Polski, Szwecji i Włoch. Osoby te uczestniczą w projekcie „Nauka dla Solidarnych Systemów Żywnościowych”, 2-letnim projekcie edukacyjnym, którego celem jest wymiana doświadczeń związanych z różnymi lokalnymi, oddolnymi inicjatywami, których celem jest zapewnienie sprawiedliwego wynagrodzenia dla rolników, dbałość o środowisko i dostarczenie konsumentom przystępnej cenowo i zdrowej żywności. Podczas tego uroczego popołudnia, które zostało przerwane nagłym atakiem gradu, mieliśmy okazję zrobić w ogrodzie własne mini-pizze wypiekane w piecu opalanym drewnem, zasmakować świeżych warzyw z ich ogrodu, obejrzeć uprawy na polu i w szklarni, a na sam koniec pomóc w łuskaniu grochu.

zdjęcie_4

Autorka zdjęcia: Julia Olszewska

zdjęcie_5

 

 

 

 

 

Autorka zdjęcia: Julia Olszewska

logo_uczenie się






Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.