RWS – Malmoe, Szwecja. Polsko nie masz się czego wstydzić!

Nasza majowa wizyta w Szwecji w ramach projektu „Learning Towards Solidarity-based Food Systems”, miała być dla Nas wielkim wydarzeniem, ponieważ jako prężnie działający RWS nadal poszukujemy inspiracji i ulepszeń jakie moglibyśmy zaproponować członkom naszych grup. Zakładaliśmy, że właśnie skandynawskie RWS-y będą niesamowicie rozwinięte i to od nich będziemy mogli się wiele nauczyć. Jakież było nasze zdziwienie kiedy w czasie trzydniowego pobytu w Malmö, szczycącym się ze swojego programu zrównoważonego miasta, nie nauczyliśmy się zbyt wiele. Okazuje się bowiem, że Polska ani na krok nie odstępuje Szwecji jeżeli chodzi o organizację i budowę sieci RWS-ów. Odnieśliśmy wrażenie, że program RWS, jest tam elementem czysto PR-owym, który pozwala ludziom robiącym fajne projekty uzyskać granty od miasta. Nie twierdzimy, że to złe, bo dzięki temu ludzi zajmujący się np. aquaponicznymi uprawami, czy walką o dostęp do ziemi mają szansę rozkręcić swoje projekty, ale czemu muszą w to mieszać RWS? Okazuje się bowiem, że RWS jest dla wydziału środowiska miasta Malmö niezwykle atrakcyjny, bo doskonale wpisuje się politykę rozwoju miasta świadomego i zaangażowanego.

nr_1

 

 

 

 

Ludzie – największa wartość tego projektu.

 

W czasie tego pobytu mogliśmy zobaczyć właściwie tylko dwa rodzaje RWS-ów jakie działają w Szwecji. Pierwszy z nich to projekt RWS-u edukacyjnego, który działa przy szkole podstawowej. Polega on na tym, że zatrudniony w ramach unijnego projektu LEADER rolnik uprawia niewielką działkę przyszkolną. Do swojej pracy włącza uczniów, którzy następnie mogą zjadać uprawiane wspólnie warzywa w szkolnej stołówce. Jeżeli chodzi o system paczkowy to w tym roku mają ruszyć z niewielką grupą (głównie nauczycieli), którzy będą mogli przedpłacić warzywa i odbierać je wychodząc z pracy.

nr_2

 

 

 

 

Ogród społecznościowy w centrum Malmoe

 

Kolejny RWS działał w ramach 250-hektarowego gospodarstwa biodynamicznego, które postanowiło założyć razem z 70 rodzinami RWS. Łączą go oni razem ze sprzedażą dla sieci hipermarketów, dlatego jak możecie się domyślać nie byliśmy zachwyceni tą wizytą. Łączenie tego projektu z rolnictwem wielkoobszarowym (40ha uprawa warzywna) wzbudziło nasz wewnętrzny sprzeciw, ale musieliśmy jakoś to przełknąć. Wszak nikt nie ma przecież monopolu na dobry RWS.

nr_3

 

 

 

 

 

Projekt Saved, czyli ogrody społecznościowe dla mieszkańców najuboższych dzielnic.

nr_4

 

 

 

 

 

Saved w praktyce.
Pozostałe grupy i gospodarstwa były za bardzo oddalone od miasta, dlatego nie zdołaliśmy ich zobaczyć. Były to jednak projekty prowadzone na niewielką skalę i tak naprawdę na podstawie informacji, które dostaliśmy nie można stwierdzić, czy to w ogóle było Rolnictwo Wspierane przez Społeczność.

nr_5

 

 

 

 

 

CSA in the future – Aquaponics system fundacji Hemmaodlat

nr_6

 

 

 

 

 

 

 

Więcej Hemmaodlat

 

Wracając do samego pobytu i organizacji spotkania przez Szwedzkich gospodarzy. Naszym zdaniem najważniejsi w tym projekcie są ludzie. Reprezentanci tych europejskich państw, które wzięły udział w tym spotkaniu to jego największa wartość. Wspaniali, inspirujący, z szerokim horyzontem. Słuchając ich mieliśmy wrażenie, że spotkaliśmy bratnie RWS-owe dusze, które rozumieją co chcemy zrobić i jakie to ma znaczenie. Choć w większości tych państw RWS-y dopiero raczkują (podobnie jak w Polsce), na naszych spotkaniach można było wyczuć niezwykłą atmosferę: wszyscy wiedzieliśmy, że znajdujemy się na początku czegoś co za kilka lat może ogarnąć całą Europę.

nr_7

 

 

 

 

 
Spacer po biodynamicznym 250 ha gospodarstwie

nr_8

 

 

 

 

 

 

 

Relacja Adrianny Augustyniak i Bartłomieja Kembłowskiego
W ramach projektu „Learning Towards Solidarity-based Food Systems”
21-24 maja 2015, Malmoe, Szwecja

logo_ue-300x195
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, , ,