RWS-y silne w grupie – fotorelacja z Czech

Autor: Wojciech Mejor

W dniach 12.–16.06. w czeskiej Pradze oraz dwóch okolicznych miejscowościach odbyło się międzynarodowe spotkanie mające na celu wymianę informacji między europejskimi inicjatywami działającymi według modelu RWS. Brali w nim udział uczestnicy i uczestniczki z Polski, Niemiec, Włoch, Szwecji, Chorwacji, Grecji oraz Czech.
Po dniu spędzonym w Pradze na wizycie we wspólnotowym ogródzie miejskim (community garden) udaliśmy się do miejscowości Středokluky, gdzie działa RWS KomPot (www.kom-pot.cz). Pomysł na założenie RWS-u pojawił się w 2011 roku kiedy Míla Kettnerová, właścicielka niewielkich rozmiarów gruntu rolnego, postanowiła zaprosić więcej osób do wspólnego użytkowania ziemi. W organizowaniu projektu pomógł Jan Valeška, który miał już wcześniejsze doświadczenie w zakładaniu RWS-ów, a w 2011 roku skutecznie promował ten model współpracy na I Otwartym Zjeździe Kooperatyw Spożywczych w Warszawie.

WojtekMejor-Fot2 Organizatorzy przyjęli nas pysznym razowcem, przetworami i innymi smakołykami własnej produkcji. Poczęstunek się przydał bo większość dnia przeznaczona było na pracę w polu w celu poznania działania RWS-u od kuchni.

WojtekMejor-Fot3 Do zadań należało m.in. zrywanie truskawek, pielenie grządek, wykopywanie dojrzałych czosnków czy usuwanie z liści stonki ziemniaczanej. Trzeba było też podzielić zbiory na równe pakunki dla osób odbierających swoje udziały.

WojtekMejor-Fot4 W przerwach od pracy częstowaliśmy się produktami wprost z miejscowego asortymentu: miodem z uli prowadzonych przez uczestników KomPotu, domowej roboty ciastem z własnoręcznie zebranymi truskawkami oraz warzywami prosto z pola (dosłownie).

WojtekMejor-Fot5 Późniejszym popołudniem z pracy fizycznej przestawiliśmy się na umysłową, korzystając z techniki „World Cafe”. W kilku grupach omawialiśmy kwestie ważne dla funkcjonowania RWS-ów. Jednym z tematów było solidarnościowe finansowanie RWS-u. Uczestnicy KomPotu zdecydowali się na dobrowolne składki zależne od zasobności domowych budżetów (wysokość poszczególnych składek jest tajna). Jak twierdzi Jakub, pełniący od dwóch lat funkcję skarbnika, już przy pierwszej próbie suma wkładów zaproponowanych przez uczestników z nawiązką pokryła budżet potrzebny na funkcjonowanie RWS-u (średnio około 750zł za udział w sezonie).

WojtekMejor-Fot6 Na kolejny dzień przenieśliśmy się do centrum ekologicznego Čabárna (www.nsev-kladno.cz) gdzie organizatorzy zaproponowali pracę grupową w technice „Open Space”. Na białej tablicy podzielonej tabelką na przestrzenie i przedziały czasowe uczestnicy mogli proponować tematy do omówienia. Były na przykład rozmowy o tworzeniu europejskiej sieci RWS-ów czy po prostu o problemach, z którymi takie inicjatywy się najczęściej borykają.

WojtekMejor-Fot7 Jednym z zadań, które zdecydowała się podjąć część osób było opracowanie definicji RWS-ów, aby odróżnić je od innych form współpracy. W wyniku wspólnej pracy ustalono, że „RWS to alternatywny system żywienia, w którym ryzyko współdzielone jest przez rolników/producentów i konsumentów poprzez wzajemne zobowiązanie.”

WojtekMejor-Fot8 Pracowity dzień zwieńczył wieczór przy ognisku wśród gorących dyskusji o miejscu rolników w zglobalizowanym systemie żywieniowym.

Sprawozdanie zostało napisane po spotkaniu w Czechach w czerwcu 2014 w ramach wymiany partnerskiej Grundtvig „Nauka dla Solidarnych Systemów Żywnościowych”

logo_uczenie_sie
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce: