“Sadząc kłamstwa”

logo igologo samorząd SGGWZielony rozwój czy brudny interes?
Pokaz filmu „Sadząc kłamstwa” w reż. Geoffa Arbourne’a i dyskusja z udziałem ekspertów.

 

Jedni z najuboższych ludzi na świecie tracą możliwość utrzymania się w wyniku zaniedbań państwa i błędnych decyzji politycznych. Komu służy zakładanie monokulturowych plantacji drzew i czy są one niezbędne?

09 stycznia 2013 r., godz. 18:00
Wydział Inżynierii i Kształtowania Środowiska SGGW
ul. Nowoursynowska 159, aula nr 1, budynek nr 33

Po pokazie odbędzie się dyskusja z udziałem ekspertów, m.in. prof. dr hab. Tomasza Boreckiego i prof. dr hab. Piotra Paschalisa-Jakubowicza, a także przedstawicielki organizacji pozarządowych: Magdalena Noszczyk (PZS) i Barbara Lech (IGO).

Podczas spotkania, które odbędzie się 9 stycznia 2013 r. o godzinie 18:00 w SGGW, pokazany zostanie film dokumentalny pt. „Sadząc kłamstwa”. Geoff Arbourne, reżyser filmu, udał się do Mozambiku, aby zbadać wpływ upraw monokulturowych na realizację prawa do żywności i udokumentować protesty społeczności przeciwko zawłaszczaniu ziemi. Z wywiadów przeprowadzonych z członkami społeczności lokalnych, pracownikami plantacji i działaczami organizacji zrzeszających drobnych rolników, wyłania się obraz współczesnych dylematów rozwoju, które stoją przez Mozambikiem. Spotkanie otworzy prof. Tomasz Borecki, dyrektor Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji oraz Społeczny Doradca Prezydenta RP d.s. Wsi, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Przyrody. Po filmie prof. dr hab. Piotr Paschalis-Jakubowicz – kierownik Katedry Użytkowania Lasu na Wydziale Leśnym SGGW, opowie więcej na temat zakładania plantacji leśnych na świecie, w tym w krajach globalnego Południa. Perspektywę organizacji działających na rzecz globalnej sprawiedliwości, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska przedstawią Magdalena Noszczyk z Polskiej Zielonej Sieci i Barbara Lech z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności. Prowadzenie: Julia Olszewska.

Więcej informacji: www.niekoala.pl.
Dołącz do wydarzenia na facebooku:https://www.facebook.com/events/399697146776795

Spotkanie jest zorganizowane przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności we współpracy z Samorządem Studentów SGGW.

Wydarzenie jest częścią kampanii „Hands off the Land – take action against land grabbing” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej. Wyrażane poglądy należą wyłącznie do Instytutu Globalnej Odpowiedzialności oraz partnerów i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym  stanowiskiem Unii Europejskiej.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce: