Solidarne rolnictwo, czyli jakie?

Krótka fotorelacja uczestników zjazdu projektu „Nauka dla solidarnych systemów żywnościowych” Małgorzaty i Sławomira Dobrodziej. Od 18 do 22 września w Berlinie i jego okolicach uczestnicy z siedmiu różnych krajów europejskich zwiedzali róże gospodarstwa rolne prowadzone według solidarnych zasad współpracy między rolnikami i lokalnymi konsumentami.

Autorzy zdjęć i komentarza: Sławomir i Małgorzata Dobrodziej

IMG_3854

Gospodarstwo ekologiczne  „Waldgarten” z elementami lasu i permakultury. Posiadają certyfikat upraw biodynamicznych Demeter, również współpracują z lokalną grupą RWS.

IMG_3832

W gospodarstwie Bio  niedaleko Berlina. Gospodarze uprawiają warzywa dla grup RWS z Berlina. Paczki z warzywami dowożą indywidualnie do domów odbiorców.

IMG_3814

Ogród permakulturowy pod Berlinem, który skupia mieszkańców Berlina w ramach ogródków działkowych. Ludzie tworzą tak zwane „slice of pizza” aby pokazać jaką część wydzierżawionego gruntu ma każdy członek kolektywu permakulturowego do zagospodarowania.

IMG_3808

Ciąg dalszy permakulturowych ogrodów w kształcie spirali.

IMG_3789

IMG_3783

Gospodarstwo na przedmieściach Berlina , które zaopatruje mieszkańców Berlina według modelu RWS. w Warzywa ekologiczne są wyprodukowane, tak jak widać, w skrzynkach plastikowych.

IMG_3884

Konferencja 20 września w sobotę. Sławek opowiada o naszym gospodarstwie i o tym jak zaczął się nasz RWS.

Sprawozdanie zostało napisane po spotkaniu w Berlinie 18-21 września 2014 w ramach wymiany partnerskiej Grundtvig „Nauka dla Solidarnych Systemów Żywnościowych”

logo_uczenie_sie

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.