Sprawiedliwa elektronika – warsztaty

Unikalna okazja: warsztaty dla studentów na temat Sprawiedliwej Elektroniki. Zapisy trwają. Warsztaty Sprawiedliwa Elektronika

Jaki cel przyświeca edukacji globalnej? Przede wszystkim zmiana myślenia, przyczynienie się do bardziej zrównoważonego, sprawiedliwego rozwoju. Na przykład, wyobraźmy sobie, że dzięki globalnej edukacji wszystkie uczelnie w Polsce zaczynają zamawiać sprzęt elektroniczny ze sprawiedliwych źródeł, od producentów którzy szanują środowisko i prawa człowieka. Brzmi zbyt dalekosiężnie? Nierealnie? Być może, ale najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej Instytut Wydawniczy Książka i Prasa we współpracy z Le Monde Diplomatique edycja polska oraz IGO zaprasza do zrobienia wspólnie pierwszego kroku.

24 i 25 listopada odbędą się warsztaty dla studentek i studentów z całej Polski, pod tytułem Sprawiedliwa Elektronika.

Data: 24-25 listopada (sobota-niedziela) w godzinach: 9.00-18.00 (sobota) oraz 8.30-15.30 (niedziela)
Czas trwania warsztatów: 16 godzin szkoleniowych
Miejsce: Warszawa (Śródmieście, świetny dojazd ze wszystkich dzielnic)
Formularz zgłoszeniowy: https://goo.gl/forms/g5kwue3rhhrzaddx2
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/257265008269864

Istnieje możliwość uzyskania zwrotu kosztów podróży dla uczestników i uczestniczek warsztatów. Warunkiem zwrotu kosztów jest uprzednie uzgodnienie tego z organizatorami i spełnienie warunków formalnych.

Ilość miejsc ograniczona.

Podczas warsztatów wspólnie zastanowimy się, jak nasze zakupy wpływają na świat. Na przykład, czy kupno smartfona może wspierać konflikty zbrojne lub pozbawić kogoś domu? Kupno jednego pewnie nie, ale ile smartfonów lub komputerów do tego potrzeba? Co tak naprawdę oznacza odpowiedzialna konsumpcja i rozwój technologiczny?

Ponadto:

  • będziemy wydobywać na światło dzienne kwestie związane z kopalniami i minerałami konfliktu,
  • poznamy warunki pracy w fabrykach sprzętów elektronicznych i prześledzimy łańcuch ich produkcji,
  • porozmawiamy o tym, co my sami możemy zrobić aby więcej sprzętów wokół nas pochodziło ze sprawiedliwych źródeł: kto monitoruje sytuację w fabrykach i kopalniach, do jakich programów można przystąpić aby nie przyczyniać się do eskalacji negatywnych zjawisk na świecie i co mówi na ten temat prawo o zamówieniach publicznych.

Podsumowując – dowiemy się, jak skutecznie wpływać na to, aby nasze uczelnie zamawiały sprzęt elektroniczny ze sprawiedliwych źródeł.

Cel bezpośredni warsztatów to rozpropagowanie wiedzy na temat produkcji sprzętów elektronicznych i naszych możliwości wspierania dobrych praktyk w tej dziedzinie.

Cel dalekosiężny to stworzenie, dzięki przeszkolonym studentkom i studentom, networku na polskich uczelniach, działającego na rzecz sprawiedliwych zamówień publicznych odnośnie sprzętu elektronicznego. W innych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, takie sieci już istnieją.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w warsztatach.

Organizatorzy: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa we współpracy z Le Monde Diplomatique edycja polska i Instytutem Globalnej Odpowiedzialności.

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz ze środków Unii Europejskiej.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, , , , ,