Instytut Globalnej Odpowiedzialności

Ze świata: brutalne eksmisje w stolicy Kambodży

Tysiące najbiedniejszych mieszkańców stolicy Kambodży, Phnom Penh straciło w ciągu kilku ostatnich miesięcy dach nad głową. Jak podaje BBC oraz Human Rights Watch, władze miasta rozpoczęły wprowadzać w życie program modernizacji i rozwoju centrum stolicy Kambodży.W efekcie tych działań grunty w dzielnicach slumsów zostały przekazane korporacjom deweloperskim, które mają za zadanie wybudować luksusowe apartamenty i biurowce w dzielnicach zamieszkałych dotychczas przez najbardziej ubogich ludzi.

Wiele rodzin, które zostały eksmitowane, było zgodnie z kambodżańskim prawem formalnymi  właścicielami swych posesji. Nie przeszkodziło to jednak lokalnym władzom przesiedlić całe osiedla bez przeprowadzenia nawet postępowania sądowego. Według BBC do tej pory zmuszono do opuszczenia swych domów około 3000 rodzin a kolejne eksmisje są spodziewane wkrótce. Władze tłumaczą, że prowadzone działania przyczyniają się do rozwoju stolicy i dlatego nadal muszą być kontynuowane.

Jak podaje Human Right Watch eksmisje przeprowadzane są w wyjątkowo brutalny sposób, często w nocy. Do slumsów wysyłane są uzbrojone policyjne jednostki bojowe zaopatrzone w gaz łzawiący oraz paralizatory elektryczne. Ludzie wywożeni są daleko poza miasto podstawionymi wcześniej ciężarówkami.

Dla wielu eksmitowanych przesiedlenie oznacza jeszcze gorsze warunki życiowe. Według organizacji praw człowieka, w miejscach, do których są eksmitowani brakuje dostępu do wody, prądu oraz kanalizacji. Na tych obszarach, które często znajdują się 20 kilometrów poza stolicą, nie ma również szkół oraz dostępu do opieki zdrowotnej. Wiele z przesiedlonych rodzin, które zajmowało sie do tej pory handlem na bazarach, nie będzie mogło więcej tego robić gdyż koszty transportu do centrum miasta przewyższają możliwe zyski. Oznacza to, że ci i tak biedni ludzie pozostaną teraz bez jakichkolwiek środków do życia.

Po przeprowadzeniu eksmisji na terenie byłych slumsów zostaną zbudowane biurowce, luksusowe apartamenty i park.

Opisana sprawa jest przykładem rozdźwięku pomiędzy dwoma podejściami do rozwoju: dążeniem do zapewnienia godnego życia i zaspokojenia potrzeb wszystkich ludzi, w tym najuboższych, oraz drugim, które służy przede wszystkim ludziom i instytucjom dysponującym władzą, wpływami i pieniędzmi.

Źródła:

BBC: Evictions in Cambodia criticised
https://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/2/hi/asia-pacific/5269584.stm

BBC: Cambodia's 'out of control' evictions
https://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/2/hi/asia-pacific/5392474.stm

Human Rights Watch: Cambodia: Phnom Penh’s Poor Face Forced Evictions
https://hrw.org/english/docs/2006/08/02/cambod13889.htmPowrót


Polecamy: