Twoja poranna kawa a losy świata
Każdego ranka miliony z nas zaczynają dzień filiżanką kawy. Nazywana czarnym złotem, kawa jest drugim po ropie najczęściej kupowanym surowcem na świecie. Dlaczego, w takim razie, miliony drobnych producentów kawy z Afryki i Ameryki Południowej żyją w nędzy? - pisze grupa eFTe w liście, pod którym podpisał się również Instytut Globalnej Odpowiedzialności.
TWOJA PORANNA KAWA A LOSY ŚWIATA
Zaproszenie do udziału w dyskusji na temat perspektyw Sprawiedliwego Handlu w Polsce
Każdego ranka miliony z nas zaczynają dzień filiżanką kawy. Nazywana czarnym złotem, kawa jest drugim po ropie najczęściej kupowanym surowcem na świecie. Według statystyk rocznie wypijamy ponad 400 miliardów filiżanek kawy. W Unii Europejskiej średnia spożycia kawy wynosi ponad 6 kg rocznie na osobę. Wydawałoby się, że jej uprawa musi być świetnym interesem. Dlaczego, w takim razie, miliony drobnych producentów kawy z Afryki i Ameryki Południowej żyją w nędzy? Nadszedł czas, aby przyjrzeć się, co znajduje się na dnie naszej filiżanki kawy.
Na całym świecie 12 maja obchodzony jest Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Z tej okazji organizatorzy festiwalu filmowego Planete Doc Review 11-20 maja 2007 r., KINOTEKA, Grupa eFTe oraz Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact zapraszają na polską premierę głośnego dokumentu "Black Gold", w reżyserii Marka i Nicka Francisów. Film ten pokazuje m.in. dlaczego z każdych 9 złotych, które płacimy za filiżankę cappucino w naszej ulubionej kawiarni, jedynie 9 groszy trafia do kieszeni rolnika i jakie są tego konsekwencje. Po projekcji odbędzie się otwarty panel dyskusyjny, na którym będziemy rozmawiać o tym, jak nasze wybory konsumenckie mogą zakwestionować niesprawiedliwe reguły światowego handlu.
Nasz rynek kawy jest wciąż rynkiem rozwijającym się. Ze średnią spożycia ok. 3 kg rocznie na osobę daleko nam do dwukrotnie wyższej średniej europejskiej, jednak w ciągu najbliższych lat różnica ta będzie maleć. Chcemy zastanowić się nad tym, skąd pochodzi i jak została wyprodukowana kawa, którą na co dzień pijemy. Jak sprawić, Żeby konsument miał możliwość wyboru kawy, za którą producent otrzyma godne wynagrodzenie? Jakie są możliwości wprowadzenia w Polsce kawy z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu?
Ruch Sprawiedliwego Handlu jest jednym z przykładów działań, które narodziły się w proteście przeciwko istniejącym niesprawiedliwym praktykom handlowym. Ujmując najprościej, Sprawiedliwy Handel to partnerstwo w handlu, oparte na dialogu, przejrzystych zasadach i wzajemnym szacunku, którego celem jest większa sprawiedliwość w handlu międzynarodowym, osiągana dzięki oferowaniu lepszych warunków dotychczas marginalizowanym producentom. W Wielkiej Brytanii aż 20% kupowanej kawy posiada certyfikat Sprawiedliwego Handlu, a ogólna wartość sprzedawanych produktów ze znakiem Sprawiedliwego Handlu podwoiła się między 2002 a 2004 rokiem. Te liczby pokazują, że konsumenci przywiązują coraz większą wagę do przestrzegania standardów etycznych w procesie produkcji i w handlu.
W ciągu ostatnich lat ceny kawy osiągnęły dramatycznie niski poziom, spadając poniżej kosztów produkcji i przyczyniając się do tragedii ponad 25 milionów rodzin, które żyją z uprawy ziarna kawowego. Gospodarki krajów takich jak Etiopia, są w ogromnej mierze zależne od kawy, a mówiąc wprost - od polityki największych międzynarodowych koncernów, które kontrolują ten rynek. Spadek cen kawy przyczynia się do tragedii producentów, którzy są zmuszeni do opuszczania plantacji, sprzedaży ziemi w zamian za umorzenie długów i coraz częściej przerzucenia się na uprawę koki.
Chcielibyśmy zaprosić Państwa - jako importerów i dystrybutorów kawy, ale również jako konsumentów - do dyskusji na temat kawy dostępnej w Polsce. Jakie działania podejmują Państwo, żeby upewnić się, że kawa, którą Państwo sprowadzacie i sprzedajecie została wyprodukowana z poszanowaniem praw człowieka, a jej producent otrzymał godziwe wynagrodzenie za swoją pracę? Jako konsumenci mamy prawo wiedzieć, skąd pochodzi kawa, którą pijemy i w jakich warunkach została wyprodukowana. Nie chcemy, żeby nasze pieniądze przyczyniały się do wyzysku innych ludzi, żeby nasza przyjemność była okupiona cierpieniem innych. Zapraszamy Państwa na film i liczymy na Państwa aktywny udział w towarzyszącej mu debacie, która dla nas - jako konsumentów - jest niezwykle ważna.
Czekamy na informacje o działaniach, które już Państwo prowadzicie bądź dopiero planujecie, a także pytania i opinie pod adresem
[email protected]. Wszystkie otrzymane informacje przedstawimy w trakcie panelu dyskusyjnego podczas festiwalu.
List w formacie PDF można pobrać ze strony grupy eFTe.
Możesz pomóc!
Zachęcamy do rozpowszechniania listu w sklepach, kawiarniach i innych miejscach, gdzie serwowana jest kawa. W ten sposób każdy z nas może zwiększać świadomość o wpływie naszych codziennych decyzji na losy świata.
Powrót
Polecamy: