Instytut Globalnej Odpowiedzialności

Zatruty ogień - spotkania filmowe

Shell Polska Gruzja Nigeria17.11 w Krakowie i 18.11 w Warszawie odbyły się dyskusyjne spotkania filmowe z udziałem gości z Nigerii i Gruzji. Opowiedzieli oni o wpływie przemysłu naftowego na życie ludzi w tych dwóch krajach.

Zatruty ogień to filmowy obraz klęski ekologicznej Delty Nigru po 50 latach eksploatacji pól naftowych. Do tej pory wyciekło tam 1,5 miliona ton ciężkiego paliwa, a bezproduktywnie wypalany gaz ziemny odpowiada rocznej emisji spalin 18 milionów europejskich samochodów. W powietrzu wirują toksyczne związki zatruwające życie Nigeryjczyków. Z pewnością nie chcielibyśmy tego wiedzieć, tankując na stacjach Shell.

Paliwa kopalne: błogosławieństwo czy przekleństwo? Pytanie to stawiają organizatorzy spotkania. Dyskusję rozpocznie Prince Chima Williams z Nigerii oraz David Chipashvili z Gruzji. Oboje są rzecznikami lokalnych społeczności poszkodowanych w wyniku wydobycia i transportu ropy.

Prince Chima Williams jest jednym z prawników, którzy wytoczyli precedensowy proces sądowy przeciwko firmie Shell oskarżonej o zatruwanie życia mieszkańców Delty Nigru.

David Chipashvili opowie o napięciach społecznych i niedawnym konflikcie zbrojnym w kontekście wybudowanego w 2006 roku ropociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan.

Związek tych inwestycji z naszymi podatkami przedstawi Robert Cyglicki z CEE Bankwatch Network.  

Więcej informacji: www.globalnepoludnie.pl/zatruty-ogien.

Powrót


Polecamy: