W dniach 29.11-1.12.2011 odbyło się w Pusanie w Korei Południowej IV Forum Wysokiego Szczebla ws. Skuteczności Pomocy (HLF4). W konferencji tej uczestniczyło ponad 2.500 przedstawicieli rządów, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego, w tym głowy państw, szefowie rządów i ministrowie. Dokument końcowy HLF4 miał wyznaczyć nową drogę dla rządów, aby poprawiły skuteczność pomocy rozwojowej. Wśród uczestników był przedstawiciel Instytutu Globalnej Odpowiedzialności (IGO).
Organizacje społeczeństwa obywatelskiego skupione w światowej platformie BetterAid od ponad roku ustalały wspólne stanowisko i wydawały kolejne apele do rządów o jak najbardziej energiczne działania, aby pomoc rozwojowa była naprawdę skuteczna.
Stanowisko BetterAid wydane 28.11.2011 prezentuje szereg postulatów na temat: wywiązania się przez rządy ze zobowiązań podjętych na poprzednich forach wysokiego szczebla w Paryżu i Akrze i przyśpieszenie działań w kwestii przejrzystości, wiązania pomocy, rozliczalności (ang. accountability) i ograniczenia uzależniania pomocy od warunków narzucanych przez kraje bogate. Organizacje apelują o wdrożenie perspektywy praw człowieka w rozwoju, opierającej się na upodmiotowieniu ludzi najuboższych, ludności rdzennej i innych grup zmarginalizowanych i wykluczonych. Rządy powinny wdrożyć zasadę demokratycznej własności, godnych warunków pracy, równości płci i upodmiotowienia kobiet.
BetterAid z dystansem przyjmuje dążenie donatorów do podkreślenia roli sektora prywatnego we współpracy rozwojowej i podkreśla, że firmy komercyjne muszą być rozliczane ze swojego działania i muszą podporządkować się zasadom skuteczności pomocy.
Organizacje społeczeństwa obywatelskiego są zaniepokojone pogorszeniem warunków swojego funkcjonowania w wielu krajach. BetterAid przypomina, że już w Akrze donatorzy zobowiązali się do stworzenia przyjaznego środowiska dla organizacji pozarządowych we współpracy rozwojowej.
Przyszła światowa architektura pomocy (ang. aid architecture) powinna być bardziej demokratyczna i musi w większym stopniu promować sprawiedliwość i perspektywę praw człowieka w rozwoju.
W HLF4 bierze udział również polska delegacja pod przewodnictwem ministra Krzysztofa Stanowskiego. Wśród delegatów znajduje się kilku przedstawicieli polskich organizacji pozarządowych, w tym przedstawiciel Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.
HLF4 w Pusanie jest czwartą konferencją poświęconą skuteczności pomocy. Poprzednie odbyły się w Rzymie (2004), Paryżu (2005) i Akrze (2008).
Wiadomości na temat HLF4 na bieżąco: twitter.com/#!/search?q=%23HLF4
|