Newsflash

Sprawiamy, że rozwój nabiera sensu!

Zamów newsletter!

*

:

:

Spotkanie z Susan Nakacwa w klubie Powiększenie

Dlaczego prawo do żywności?

Najczęściej myśląc o prawach człowieka przywołujemy prawa polityczne, obywatelskie- wolność słowa, prawo zrzeszania się, wolność sumienia i wyznania. Tymczasem prawo do żywności - odpowiedniej, zgodnej z kulturowymi normami często nam umyka, mimo iż zapisane jest zarówno w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ( art.125) oraz Pakcie Praw Społecznych, Kulturalnych i Gospodarczych ONZ (art.11). Żywność nie jest towarem, ale prawem każdego człowieka, bez którego nie możemy pracować, uczyć się czy rozwijać. Realizacja prawa do żywności jest ważna szczególnie dla producentów żywności - rolników i rolniczek. W krajach globalnego Południa stanowią oni przeważającą część społeczeństwa ( ok.75%). Od ich umiejętności dostosowania się do anomalii pogodowych związanych ze zmianami klimatu, ekologicznej produkcji żywności, zrównoważonego gospodarowania nasionami czy znajomości cen podstawych produktów rolnych na rynkach – światowych, regionalnych czy krajowych zależy nie tylko dobrobyt ich rodzin, ale całych społeczności.

"Rolnictwo to nasza duma i radość, to kim jesteśmy" mówi Susan Nakacwa - mieszkająca w Ugandzie pracowniczka SEATINI - organizacji społeczeństwa obywatelskiego, która prowadzi programy wspierające drobnych i rodzinnych rolników. Susan jest z wykształcenia dziennikarką, studiowała na uniwersytetach w Republice Południowej Afryki, ale po powrocie do kraju postanowiła wykorzystać swoje umiejętności w pracy w organizacji pozarządowej i prowadzi tzw. dziennikarstwo rozwojowe (ang. development jurnalism), czyli poruszające tematy związane z globalnym rozwojem i jego wyzwaniami, które również w Ugandzie rzadko przebijają się do głównych mediów.

 

Plan spotkania "Oddaj swój głos na prawo do żywności"

Podczas spotkania Susan opowie o kulturowym uwarunkowaniu rolnictwa w Ugandzie i jego wadze dla całego społeczeństwa, oraz o sposobach docierania do społeczności rolników z aktualnymi,specjalnie dla nich przeznaczonymi informacjami. Jednym z działań, które prowadzi SEATINI jest audycja radiowa współtworzona przez rolników i rolniczki i dla nich przeznaczona. W ciągu kilku miesięcy od pierwszej emisji programu, audycja zyskała ogromną popularność.

Anna Górska z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności przybliży temat realizacji prawa do żywności w kontekście Polskiej Pomocy oraz opowie o konkretnych możliwościach działania.

Oprócz tego w planie pokaz krótkiego filmu poświęconego suwerenności żywnościowej,a więc koncepcji realizacji prawa do żywności w praktyce oraz żywa dyskusja z gośćmi.

 

Dlaczego warto tam być?

Pierwszym krokiem do odpowiedzialnego działania jest wiedza. A najlepiej uzyskać ją u źródła - dyskutując z ekspertką w temacie prawa do żywności, która na codzień współpracuje na rzecz jego realizacji z parlamentarzystami, mediami, organizacjami pozarządowymi i przede wszystkim z samymi rolnikami i rolniczkami.

Odpowiednie wsparcie rolników i rolniczek w Ugandzie to szansa dla nich na uniezależnienie się w przyszłości od pomocy z zewnątrz. "Mamy w Ugandzie potencjał, aby wyżywić nie tylko nasz kraj, ale i całą Unię Wschodnioafrykańską" mówi Susan. Do tego potrzebne są jednak konkretne działania naszego rządu oraz odpowiednie regulacje międzynarodowego prawa handlowego. Na spotkaniu dowiesz się jakie i co możesz zrobić, by wesprzeć mieszkańców Ugandy nie wydając przy tym złotówki.

Spotkanie będzie prowadzone w języku polski i angielskim z tłumaczeniem konsekutywnym.