Alternatywne systemy żywnościowe są możliwe! IGO na Zjeździe Kooperatyw

IGO w ramach wspierania alternatywnych systemów żywnościowych było współorganizatorem ogólnopolskiego IV Zjazdu Kooperatyw. Tegoroczna edycja pod hasłem Ekonomia Dobra Wspólnegomiała miejsce w Warszawie 10 i 11 października 2015 r.

Przygotowaliśmy dwie prezentacje o negocjowanych za zamkniętymi drzwiami umowach ze Stanami Zjednoczonymi (TTIP) i Kanadą (CETA) i ich wpływie na żywność i rolnictwo. Między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi istnieją ogromne różnice w prawie dotyczącym GMO, stosowania pestycydów czy hormonów a nawet sprzedaży mięsa z klonowanych zwierząt (w Stanach możliwe bez konieczności oznaczania produktów). Jak podpisanie tych umów wpłynie na nasze bezpieczeństwo jako konsumentek a jak na szanse małego zrównoważonego rolnictwa? Czy będziemy mogły w przyszłości poprawić dobrostan zwierząt? Czy korporacje dostaną jeszcze więcej przywilejów? Dokumenty związane z umowami są tajne, ale dzięki wyciekom wiemy, czego możemy się spodziewać i nie są to dobre wiadomości.

Część pierwsza pt.„Koń trojański na hormonach. Krótko o TTIP, CETA i ISDS i innych niespodziankach” była prowadzona przez Marię Świetlik z Instytut Globalnej Odpowiedzialności.

Część drugą- „TTIP a rolnictwo i jakość żywności” przedstawiła Dorota Metera z fundacji Zielony Instytut.

Zaprosiliśmy też do udziału w grze interaktywnej „Zanim zjesz”. W trakcie rozgrywki można wcielić się w rolniczkę lub rolnika prowadzącego zrównoważone uprawy, siać, sprzedawać, ubezpieczać a jeśli ktoś lubi ryzyko, testować uprawy GMO. Dla dzieci przygotowaliśmy warsztaty z edukacji globalnej.

Na zamknięcie Zjazdu zaprosiliśmy uczestniczki i uczestników na dyskusję o globalnej odpowiedzialności w kontekście systemu żywnościowego. Wspólnie z Jamesem Meadwayem z New Economics Foundation i Emilią Ślimko z Polskiej Zielonej Sieci zastanawialiśmy się, jak możemy wpływać na polityki publiczne tutaj na globalnej Północy w celu stworzenia bardziej sprawiedliwego systemu żywnościowego, tak by wesprzeć rolników i rolniczki zarówno z globalnej Północy jak i  Południa. Zapraszamy do zapoznania się z przebiegiem debaty w osobnym artykule.

Oto relacja filmowa ze Zjazdu przygotowana przez naszą aktywistkę, Martę Szablewską:

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, , ,