Czy grozi nam #kryzysżywnościowy? Nowa publikacja IGO

Przedstawiamy nową publikację IGO i Wydawnictwa Książka i Prasa – #kryzysżywnościowy Ilustrowana opowieść o bezpieczeństwie żywnościowym.

zrzut-ekranu-z-2016-12-12-171147

#kryzysżywnościowy jest graficzną opowieścią o wybuchającym w niedalekiej przyszłości kryzysie żywnościowym. Trzymająca w napięciu fabuła porusza takie zagadnienia jak zawłaszczanie ziemi, spekulacje na rynkach żywności i rosnące ceny jedzenia, nierówności globalne i zmiany klimatu. W tle kryzysu rozgrywa się intryga polityczna rodem z House of Cards, w wyniku której dochodzi do nieoczekiwanej wygranej w wyborach prezydenckich w USA.
#kryzysżywnościowy to coś więcej niż literacka fikcja – wszystkie elementy fabuły są oparte na historiach ostatnich kryzysów żywnościowych, takich jak katastrofa ekologiczna Dust Bowl w USA, Wielkie Zagłodzenie w Irlandii, czy ostatnie kryzysy żywnościowe z 2008 i 2011 r.

Autorem komiksu jest Evan Fraser, profesor geografii na Uniwersytecie Guelph (UG) w Kanadzie, dyrektor Instytutu Żywności na UG, który dodatkowo ukończył leśnictwo, antropologię i rolnictwo na Uniwersytecie British Columbia oraz Uniwersytecie w Toronto.

Bezpieczeństwo żywnościowe jest złożonym problemem globalnym, dlatego autor dołączył do komiksu 13 esejów i prawie 200 przypisów, które pomogą czytelni(cz)kom lepiej zrozumieć temat. Polski kontekst zapewnił wstępem “Czy grozi nam głód?” Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny Le Monde Diplomatique – edycja polska.

 

Komiksowi towarzyszą również dwa 45 minutowe scenariusze lekcyjne dla klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych autorstwa Marty Gontarskiej, specjalistki ds. edukacji globalnej w IGO, dlatego do korzystania z komiksu zachęcamy wszystkie szkoły ponadpodstawowe.

1. Scenariusz_KRYZYS I BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCIOWE – w poszukiwaniu przyczyn i skutków

2. Scenariusz_ŻYWNOŚĆ – w poszukiwaniu zrównoważonych rozwiązań

 

Publikacja w wersji online dostępna tutaj: komiks_kryzyszywnosciowy Ilustrowana opowieść o  bezpieczeństwie żywnościowym.

Drukowaną wersję komiksu można zamówić pod adresem: [email protected]

 

Projekt jesPolska Pomoct współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

eu-195e7c5ePublikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej. Projekt „TABLE FOR 9 BILLION: Promoting Europe’s role in growing food and climate justice worldwide” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. Ta publikacja wyraża wyłącznie poglądy autorek i autorów i Unia nie może być pociągnięta do odpowiedzialności za żadne użycie zawartych w niej informacji.

 

 

creative_commonsPolskie wydanie publikacji #kryzysżywnościowy jest dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0). Pewne prawa zastrzeżone na   rzecz Instytutu Wydawniczego Książka i Prasa oraz Instytutu Globalnej Odpowiedzialności. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2016. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej. Treść licencji jest dostępna na stronie https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl

 

 

logokip

Publikacja #kryzysżywnościowy. Ilustrowana opowieść o bezpieczeństwie żywnościowym wydana została we współpracy z wydawnictwem Książka i Prasa.

 

 

logo-30_pl6Publikacja została objęta patronatem przez Le Monde diplomatique. Edycja polska.