Debata „Miasto – wieś, a dostatek żywności na świecie” – 20.01.2017, Gdańsk

business modelcanvas

 

Mniej więcej 10 lat temu, po raz pierwszy w historii, liczba ludzi zamieszkujących miasta stała się większa niż liczba mieszkańców wsi.
Czy globalne miasto stało się rzeczywistością, którą zamieszkujemy?
Czy wieś jest potrzebna współczesnej, zglobalizowanej gospodarce?
Jak się to ma do rosnącej liczby ludności na świecie i do obecnego już teraz niedożywienia?
Czy w przyszłości uda się zapewnić wszystkim dostateczną ilość żywności?
Co jest do tego potrzebne i jaka w związku z tym rysuje się przyszłość dla mieszkańców miast i obszarów wiejskich?

Instytut Globalnej Odpowiedzialności i Le Monde Diplomatique – edycja polska zapraszają do dyskusji na ten temat w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, w piątek, 20 stycznia o godz. 18.00.

W części wprowadzającej głos zabierać będą Przemysław Wielgosz oraz Marcin Gerwin. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Stopa.

Tłem spotkania jest nowa publikacja Instytutu Globalnej Odpowiedzialności i Wydawnictwa Książka i Prasa, zatytułowana: #kryzysżywnościowy. Jest to graficzna opowieść o wybuchającym w niedalekiej przyszłości kryzysie żywnościowym. Poruszane są w niej takie zagadnienia, jak zawłaszczanie ziemi, spekulacje na rynkach żywności i rosnące ceny jedzenia, nierówności globalne i zmiany klimatu. W tle kryzysu rozgrywa się intryga polityczna rodem z „House of Cards”, w wyniku której dochodzi do nieoczekiwanej wygranej w wyborach prezydenckich w USA.

Podczas debaty będzie można zdobyć drukowany egzemplarz komiksu.

O prelegentach:

dr Marcin Gerwin – specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i partycypacji. Z wykształcenia politolog. Autor książek „Żywność i demokracja” oraz „Żywność przyjazna dla klimatu”. Współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej. Publicysta Krytyki Politycznej.

Przemysław Wielgosz – dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny polskiego wydania miesięcznika Le Monde Diplomatique oraz redaktor naczelny serii książkowych Biblioteka Le Monde diplomatique i Biblioteka alternatyw ekonomicznych. Autor książki „Opium globalizacji”, współautor książek „Koniec Europy jaką znamy” i „TTIP – pułapka transatlantycka” oraz współautor książki „Futuryzm miast przemysłowych”.

Wydarzenie realizowane jest w ramach programu „Otwarty IKM”.

Dlogo_ue-300x195ebata realizowana jest w ramach projektu TABLE FOR 9 BILLION: Promoting Europe’s role in growing food and climate justice worldwide”, finansowanego ze środków Komisjii Europejskiej.