Dyskusja o liście do redakcji ws. artykułu z 23.11.2015 r.

Zapraszamy do dyskusji o etyce w informowaniu o krajach globalnego Południa, informujemy o polemice w mediach społecznościowych i przypominamy fakty.

5 maja 2016 r. Panowie Łukasz Warzecha i Łukasz Adamski opublikowali na Twitterze wpisy nt. naszego listu do redakcji dotyczącego artykułu w tygodniku “wSieci” z 23.11.2015 r. pt. “Szaleństwa politycznej poprawności”. Tego samego dnia portal wpolityce.pl opublikował artykuł Pana Łukasza Adamskiego pt. “Zajęło się mną IGO. Okazało się, że jestem rasistą. Dlaczego? Ano, użyłem określenia Murzyn w tekście”.

Dlaczego IGO wysyła listy do mediów

Jednym z elementów misji Instytutu Globalnej Odpowiedzialności (IGO) jest szerzenie w Polsce świadomości odpowiedzialności globalnej i współzależności istniejących we współczesnym świecie. Podstawą tej pracy są wartości takie jak: szacunek dla człowieka, przekonanie o równości wszystkich ludzi na świecie w ich godności i prawach, solidarność z najsłabszymi i sprawiedliwość. Naszym zdaniem, są to wartości ogólnoludzkie, obecne od wieków w różnych kulturach na całym świecie, oczywiście również w kulturze polskiej i europejskiej.

W ramach tej pracy IGO od samego początku swojej działalności konsekwentnie – na miarę swoich możliwości – stara się uwrażliwiać media w Polsce, liderów opinii i nauczycieli o potrzebie rzetelnego informowania o krajach globalnego Południa – czyli większości świata. Rzetelna wiedza o krajach Południa i istniejących we współczesnym świecie współzależnościach (mających zarówno pozytywne jak i negatywne przejawy, przyczyny i skutki) jest bowiem podstawą do rzetelnej, konstruktywnej dyskusji o roli Polski i Polaków w świecie.

Obecnie realizowany przez IGO projekt pt. “Mowa o większości świata”, finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) jest kolejnym projektem w ramach tej działalności IGO. Monitorując polskie media pod kątem rzetelnego informowania o krajach globalnego Południa i wysyłając listy do redakcji zapraszające do dyskusji, mamy nadzieję na poważną, choć czasem trudną, dyskusję z przedstawicielami polskich mediów o ww. tematyce.

Nasze wyjaśnienia dot. opisywanej sytuacji

1. Przyznajemy, że w liście wysłanych do ww. publicystów popełniliśmy błąd w dacie publikacji artykułu. Chodziło oczywiście o  23.11.2015 r. (a nie jak błędnie podaliśmy 23.11.2016 r.). Przepraszamy za tę pomyłkę.

2. Nasz list został wysłany bezpośrednio do redakcji i jego celem było zachęcenie do refleksji i ew. bezpośredniej dyskusji na temat rzetelnego informowania o innych kulturach. Wysyłając list do redakcji, nie wiedzieliśmy, że może być on negatywnie odebrany przez Panów Dziennikarzy. Liczyliśmy na rzeczową, bezpośrednią dyskusję.

3. Tekst listu do Pana Łukasza Warzechy opublikował sam zainteresowany – na swoim profilu na Twitterze, dodając komentarz: “Do mnie oraz do @adamskilukasz1 napisał z krytyką jakiś Instytut Globalnego Lewactwa.”.

Nasze sprostowania i wyjaśnienia

1. Instytut Globalnej Odpowiedzialności nie nazywa się “Instytut Globalnego Lewactwa” ani nie pretenduje do takiej nazwy. Co więcej – jak wyraźnie wynika zarówno z naszych deklaracji, jak i z całokształtu naszej działalności – nie identyfikujemy się z żadną pojedynczą ideologią. Nie zajmujemy się również promowaniem “politycznej poprawności”. Zarówno osoby pracujące w IGO, jak i osoby popierające naszą działalność reprezentują najróżniejsze poglądy polityczne czy ideologie, a preferencje polityczne czy ideologiczne nie są głównym wyznacznikiem naszej działalności. Jest nią realizacja misji organizacji.

2. Nigdy nie sugerowaliśmy, że Pan Łukasz Adamski jest “rasistą”, ani że “popełnił myślozbrodnię”, ani nie staraliśmy się dać mu “po główce pałką”. Nie nazwaliśmy też jego słów “skandalicznymi”. Nasz list – wysłany bezpośrednio do redakcji i do nikogo więcej – był zaproszeniem do refleksji i bezpośredniej dyskusji. Każdy, kto przeczyta nasz list może wyrobić sobie opinię nt. jego treści i tonu.

3. Wyrażamy ubolewanie, że Panowie Łukasz Warzecha i Łukasz Adamski przed publikacją nie skontaktowali się z nami bezpośrednio, abyśmy mogli udzielić bardziej pełnej informacji o naszej działalności. Pozostajemy do Panów dyspozycji, jeśli chcieliby Panowie podjąć rzeczową, bezpośrednią dyskusję – nawet jeśli będzie to trudna dyskusja.

Zachęta do wyrażania opinii

Wszystkie osoby zainteresowane tą sprawą zapraszamy do dyskusji pod tym artykułem – w ramach komentarzy.

Zachęcamy również do zapoznania się z publikacją pt. “Jak mówić i pisać o Afryce”, którego współautorami są autorzy pochodzący z krajów afrykańskich, a od lat mieszkający w Polsce i świetnie znający naszą kulturę.