Europejskie banki pod lupą – nowy raport Oxfam

  • Raje podatkowe rejestrują 26% dochodów, 25 miliardów euro rocznie, 12 % obrotów i 7 % zatrudnionych w 20 największych bankach europejskich
  • Spółki zależne banków zarejestrowane w rajach podatkowych sa 2 razy bardziej dochodowe niż spółki zarejestrowane gdzie indziej
  • Na każde wypracowane 100 euro – 42 euro zysku ląduje w raju podatkowych, a 19 euro poza rajem
  • Pracownicy zatrudnieni w rajach podatkowych są 4 razy bardziej produktywni generując 171 000 euro dochodu rocznie w porównaniu do 45 000 euro wypracowanych przez pracowników zatrudnionych w innych państwach. Rekordzistami są pracownicy brytyjskiego banku Barclays z siedzibą w Luksemburgu, którzy są 348 razy bardziej produktywni niż zatrudnieni poza Luksemburgiem.
  • 20 największych banków europejskich odnotowało dochód w wysokości 628 milionów euro w rajach podatkowych, w których nie zatrudniają ani jednego pracownika. Na przykład francuski bank BNP Paribas zarobił 134 miliony euro na Kajmanach, pomimo tego, ze nikt tam dla BNP nie pracuje.
  • Niektóre z banków odnotowują zyski w rajach podatkowych, ponosząc straty w innych miejscach w tym samym czasie. Niemiecki Deutsche Bank w 2015 na głównych rynkach odnotowal straty bądź niewielkie zyski, a w rajach podatkowych zarobił prawie 2 miliardy euro.
  • Banki często płacą bardzo małe podatki albo wcale w rajach podatkowych i nie przyczyniają się tym samym do wzrostu budżetu danego państwa.

Raport Oxfam “Bankowe sejfy pod lupą: Rola rajów podatkowych w operacjach największych banków europejskich” powstał poprzez analizę raportów finansowych banków – efektu nowej dyrektywy UE – publicznego obowiązku raportowania kraj po kraju.
Raport sugeruje, że niektóre banki mogą używać rajów podatkowych do unikania płacenia podatków w krajach, w których działają i obsługują klientów.
Raport ujawnia również, że kraje takie jak Luksemburg czy Irlandia są rajami podatkowymi dla banków europejskich z wyboru, a dochody tam osiągane stanowią 29% całości dochodów banków w 2015 roku. Liczby mówia same za siebie. Barclays zapłacił 1 milion euro podatku od 557 milionów euro dochodu w Luksemburgu w 2015 roku. Efektywna stopa podatku w tym wypadku wyniosła 0,2 %, przy 29% standardowej stawki podatkowej. W Irlandii banki europejskie zapłaciły nie więcej niż 6% efektywnej stawki podatkowej – połowę ustawowej stawki, w tym 3 banki (Barclays, RBS, Credit Agricole) zapłaciły nie więcej niż 2%.
Manon Aubry z Oxfam France, autorka raportu mówi: Największe banki europejskie mają się z czego tłumaczyć opinii publicznej. Powinny pokazać teraz, że grają uczciwie, i nie pomagaja swoim klientom przenosić zysków do rajów podatkowych, i same tego nie robią. Wszystkie firmy i wszyscy obywatele powinni płacić podatki uczciwie. Straty poniesione przez proceder unikania podatków odczuwają obywatele w krajach UE i krajach globalnego Poludnia.
Uwagi:
20 banków europejskich ujętych w raporcie to: HSBC, Barclays, RBS, Lloyds and Standard Charter (WB); BNP Paribas, Crédit Agricole, Société Générale, BPCE, and Crédit Mutuel-CIC headquartered (Francja); Deutsche Bank, Commerzbank AG, and IPEX (Niemcy); ING Group i Rabobank (Holandia); UniCredit i Intesa Sanpaolo (Włochy), Santander i BBVA (Hiszpania); oraz Nordea (Szwecja).
Raport po angielsku wraz z metodologią do przeczytania: https://www.oxfam.org/en/research/opening-vaults

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, , , ,