Spotkanie Zespołu Parlamentarnego „Społeczeństwo FAIR” pt. Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) i mechanizm ISDS zagrożeniem dla gospodarki i demokracji

Loading Map....

Data/Czas
Date(s) - 28/05/2014
6:00 pm - 7:30 pm

Miejsce
Sejm RP

Kategorie Nie Kategorie


Spotkanie Zespołu Parlamentarnego
Zrównoważonego Rozwoju Społecznego – „Społeczeństwo FAIR” pt.

Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) i mechanizm ISDS zagrożeniem dla gospodarki i demokracji

28 maja (środa) o godzinie 18:00 w sali nr 25 (bud. G) w Sejmie RP

Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) jest porozumieniem handlowym negocjowanym aktualnie między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.
Porozumienie na szczeblu UE– USA, którego celem jest zlikwidowanie barier handlowych dla licznych gałęzi gospodarki negocjowane jest w sposób tajny, a liczne organizacje europejskie wskazują na fasadowość konsultacji w tym zakresie.

Wiemy jednak, że TTIP otwiera zagranicznym inwestorom możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu utraconych korzyści poprzez mechanizm arbitrażu międzynarodowego (tzn. korporacja pozywa państwo), czyli procesów sądowych wytaczanych z tytułu uznania, że dana regulacja prawna ogranicza zyski korporacji. Wiemy również, że TTIP dotyczyć ma szerokiego zakresu dziedzin gospodarki, nie tylko, jak w przypadku ACTA, problematyki praw autorskich.

Dlaczego jest to dokument mogący w istotny sposób zagrozić interesom państw UE? Jakie skutki społeczne będzie nieść nadanie nowych praw wielkim graczom finansowo-gospodarczym kosztem obywateli krajów rozwijających się?

Gośćmi spotkania będą:

  • Agnieszka Grzybek, Partia Zieloni
  • Paweł Stankiewicz, Fundacja Nowoczesna Polska
  • Marcin Wojtalik, Instytut Globalnej Odpowiedzialności

Organizatorką spotkania jest Anna Grodzka, posłanka na Sejm RP, przewodnicząca Zespołu

Zobacz też: strona tego wydarzenia na Facebooku.