IGO na IV Zjeździe Kooperatyw

W najbliższym tygodniu IGO weźmie udział w IV Ogólnopolskim Zjeździe Kooperatyw.

SOBOTA, 11:15 – 12:45 -> Zapraszamy na prezentację pt. Koń trojański na hormonach

Porozmawiamy o negocjowanych za zamkniętymi drzwiami umowach ze Stanami Zjednoczonymi (TTIP) i Kanadą (CETA) i ich wpływie na żywność i rolnictwo. Między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi istnieją ogromne różnice w prawie dotyczącym GMO, stosowania pestycydów czy hormonów, a nawet sprzedaży mięsa z klonowanych zwierząt (w Stanach możliwe bez konieczności oznaczania produktów). Jak podpisanie tych umów wpłynie na nasze bezpieczeństwo jako konsumentek, a jak na szanse małego zrównoważonego rolnictwa? Czy będziemy mogły w przyszłości poprawić dobrostan zwierząt? Czy korporacje dostaną jeszcze więcej przywilejów? Dokumenty związane z umowami są tajne, ale dzięki wyciekom wiemy, czego możemy się spodziewać i nie są to dobre wiadomości. Zapraszamy na prezentację i dyskusję.

Prowadzenie: Dorota Metera z fundacji Zielony Instytut i Maria Świetlik z Instytut Globalnej Odpowiedzialności

NIEDZIELA, 17:00 – 18:00 (rozmowa) 18:10 – 19:40 (projekcja) -> W niedzielą natomiast zapraszamy do dyskusji o tym dlaczego jedzenie jest polityczne?

Przed projekcją filmu „Dni, na które czekamy” zapraszamy do wzięcia udziału w rozmowie nad globalną odpowiedzialnością w kontekście systemu żywnościowego. Będziemy wspólnie z Jamesem Meadweyem z New Economics Foundation i Emilią Ślimko z Polskiej Zielonej Sieci zastanawiać się, jak możemy wpływać na polityki publiczne tutaj na globalnej Północy w celu stworzenia bardziej sprawiedliwego systemu żywnościowego, tak by wesprzeć rolników i rolniczki zarówno z globalnej Północy, jak i Południa. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co jeszcze prócz budowania alternatywy tu w Polsce, możemy w tym celu zrobić.

Moderacja: Maria Świetlik

W trakcie Zjazdu zapraszamy także do udziału w grze interaktywnej „Zanim zjesz”. Wciel się w rolniczkę lub rolnika prowadzącego zrównoważone uprawy i siej, sprzedawaj, ubezpieczaj, a jeśli lubisz ryzyko sprawdź czy w osiągnięciu sukcesu pomogą ci uprawy GMO. Po rozgrywce zapraszamy na krotką rozmowę o tym skąd się bierze głód oraz na ile nowoczesne technologie stosowane w rolnictwie wpływają na lokalnych producentów. Gra przeznaczona dla osób młodziezy licealnej i dorosłych. Będą nagrody 🙂

A dla dzieci przygotowałyśmy warsztaty z edukacji globalnej. Są to zajęcia prowadzone według metody dociekań filozoficznych – warsztaty kształtują umiejętność współpracy i dyskusji. Przez ćwiczenia i zabawy zachęcamy do refleksji nad uniwersalnymi wartościami oraz naszym miejscem w społeczeństwie i świecie. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny (rejestracja nie jest wymagana).

Więcej o zjeździe dowiecie się tutaj.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, , ,