Komentarz do exposé‬ Beaty Szydło

Ekspertka IGO, Maria Świetlik, skomentowała exposé‬ Beaty Szydło, zaznaczając przede wszystkim brak wątków globalnych. “Kluczowym problemem jest brak polityki na rzecz zrównoważonego rozwoju, czyli ograniczenia rabunkowego globalnego kapitalizmu oraz wzmocnienia podmiotowości – w tym ekonomicznej – obywatelek i obywateli, tak aby mogli godnie żyć i pracować, także w krajach globalnego Południa i nie byli zmuszeni, ryzykując życiem, przybywać do Europy” – mówiła. “Te wyzwania nie znikną tylko dlatego, że je ignorujemy”. A przecież Polska, jako jedno z najbogatszych państw świata, mogłaby na forach ONZ, OECD czy WTO wspierać postulaty uboższych państw – w duchu sprawiedliwości i odpowiedzialności, o który apelowała Premierka.

Odniosła się również do zapowiedzi zwiększenia obecności dyplomatycznej Polski, ale jak zauważyła “kluczowe jest nie to, żeby mieć placówkę, tylko co tam ma się dziać. Szydło wspomniała w tym kontekście jedynie o dyplomacji ekonomicznej i wspieraniu polskich przedsiębiorców. Tymczasem aktywność dyplomatyczna Polski powinna mieć także wymiar etyczny, pilnować – także polskiego biznesu – przestrzegania standardów i zapobiegać łamaniu praw człowieka” – podkreśliła.

IGO martwi także to, że w exposé‬ nowego rządu nie padło ani słowa o transatlantyckich umowach o wolnym handlu #TTIP (z USA) i #CETA (z Kanadą). Wkrótce w Komisji Europejskiej mają zapaść kluczowe decyzje dla polskiej gospodarki, a przede wszystkim rolnictwa, któremu grozi „konkurencja” z amerykańskim agrobiznesem – po zniesieniu ceł, kwot i barier pozataryfowych, nie do wygrania. Władze krajowe powinny mieć w tej kwestii zdecydowane stanowisko.

Cały tekst dostępny tutaj.

 

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

,