Międzynarodowy blogowy dzień sprawiedliwości podatkowej

Dziś Międzynarodowy blogowo/vlogowy Dzień Sprawiedliwości Podatkowej!
24 organizacje na świecie, blogerzy, vlogerzy, youtuberzy w ramach projektu Tax Justice
Together będą dzielić się dzisiaj informacjami na temat tego, jak powinna wyglądać sprawiedliwość podatkowa. Zajrzyj tutaj https://storify.com/vrugg1/taxjustice-blogging-day i dziel się, postuj, przesyłaj, publikuj!

Na początek przeczytajcie o Chrissy z Malawi.

Chrissy 2Chrissy płaci #podatki

36-letnia Chrissy Mgemezulu jest matką pięciorga dzieci. Pracuje po 12 godzin dziennie, sześć dni w tygodniu na straganie aby zapewnić warunki do życia swojej rodzinie. 7000 Kwacha (38 PLN), które zarabia dziennie nie wystarcza na pokrycie wszystkich potrzeb rodziny. W jej koszty wchodzą również opłata za stragan  – 100 Kwacha (55 groszy) na dzień oraz podatek VAT na produkty, które kupuje od hurtowników.
Podobnie jak większość matek, Chrissy chce lepszej przyszłości dla swoich dzieci: „Chcę, żeby moje dzieci chodziły do ​​dobrych szkół i zdobyły dobre wykształcenie, ale wygląda na to, że nie będę miała pieniędzy na wysłanie wszystkich moich dzieci do szkoły.”
W Malawi rodzice często muszą płacić za opłaty egzaminacyjne, książki i mundurki – rzeczy, które mogłyby zostać opłacone z podatków. Do tego dochodzi fakt, że szkół jest mało. Wiele dzieci musi pokonać kilka kilometrów dziennie by nauczyć się czytać i pisać.
Sprawiedliwy system podatkowy może zapewnić fundusze, które pokryją koszty podstawowej edukacji wszystkich dzieci w Malawi.

#Taxjustice

Zdjęcia: ActoinAid
Tekst: Steven Frost https://www.actionaid.org.uk/blog/campaigns/2016/06/14/i-pay-my-fair-share-of-tax-so-why-dont-multinationals

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

,