Newsflash

Sprawiamy, że rozwój nabiera sensu!

Zamów newsletter!

*

:

:

Na swoim! Akcja przeciwko zawłaszczaniu ziemi.

Ang.: Hands off the Land! Take action against land grabbing.
Koordynatorka: Barbara Lech ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )
Czas trwania: kwiecień 2011-marzec 2014.
Budżet: 116 651,50 EUR

Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu EuropeAid.
 
Na całym świecie los drobnych rolników, pasterzy, ludności rdzennej zależy od ziemi. Tymczasem dostęp do ziemi i zarazem prawo do korzystania z niej przez lokalne społeczności na własne potrzeby żywieniowe, są zagrożone przez proceder zawłaszczania ziemi.
„Na swoim!” to trzyletnia kampania, której celem jest uświadomienie społeczeństwa oraz wspieranie suwerenności żywnościowej i dostępu do ziemi ludności lokalnych w krajach Globalnego Południa, jako skutecznej strategii walki z ubóstwem i głodem na świecie.

Ziemia jest źródłem utrzymania większości ubogich ludzi w krajach Globalnego Południa. Gwarantuje wyżywienie, ale też pracę. Stanowi także rdzeń ich tożsamości, nierozerwalnie wiąże się z lokalną kulturą i gospodarką. Jednocześnie ziemia jest cenionym towarem, pewną inwestycją, obiektem spekulacji. Rośnie jej wartość w światowej gospodarce, która potrzebuje coraz większej ilości ziemi na potrzeby rozwoju przemysłu, wydobycia złóż, przemysłowej produkcji żywności i agropaliw oraz rozwoju turystyki. Zarazem wzrost wartości ziemi sprawia, że staje się ona obiektem inwestycji licznych instytucji finansowych.

W praktyce oznacza to, że na całym świecie lokalne społeczności i rdzenni mieszkańcy są wysiedlani z terenów, które zamieszkiwali i tracą dostęp do ziemi, którą użytkowali na rzecz zagranicznych inwestorów. Inwestycje te stanowią poważne zagrożenie dla suwerenności żywnościowej i zrównoważonego rozwoju ekonomicznego Południa. Ziemia ta bowiem nie może być wykorzystywana do produkcji żywności dla społeczności lokalnych.

Za pomocą projektu „Na swoim!” będziemy wspierać działania organizacji i sieci z Południa przeciwstawiające się zawłaszczaniu ziemi. Jednocześnie będziemy dążyć do tego, by polskie i europejskie społeczeństwa dowiedziały się więcej na temat tego zjawiska, by potrafiły się mu sprzeciwić. Dzięki świadomemu i aktywnemu społeczeństwu możemy wpłynąć na zmiany w międzynarodowej polityce związanej z ziemią i przyczynić się do zagwarantowania prawa do żywności i prawa do rozwoju w krajach dotkniętych problemem zawłaszczania ziemi.

Działania przewidziane w ramach projektu skierowane są do ogółu opinii publicznej, decydentów, dziennikarzy, organizacji pozarządowych, studentów i wykładowców. Obejmują m.in. publikacje, petycje, wydarzenia publiczne (np. happeningi), wykłady z zagranicznymi gośćmi, wizyty studyjne oraz warsztaty.

Projekt realizowany jest we współpracy z następującymi organizacjami:
Transnational Institute (TNI), Holandia, www.tni.org
Foodfirst Information and Action Network (FIAN) International, www.fian.org
FIAN Austria, www.fian.at
FIAN Holandia, www.fian-nederland.nl
FIAN Niemcy, www.fian.de
Forschungs- und Dokumentationszentrum Chile-Lateinamerika e.V. (FDCL), Niemcy, www.fdcl-berlin.de
Uniao Nacional de Camponeses (UNAC), Mozambik
Coordination Nacionale des Organisations Paysannes du Mali (CNOP), Mali, www.cnop-mali.org
Comision Intereclesial de Justicia y Paz (CIJyP), Kolumbia, www.justiciaypazcolombia.com
Focus on the Global South (Focus), Tajlandia, www.focusweb.org

Masz pytania? Chcesz włączyć się w nasze działania? Chcesz otrzymywać regularne informacje o tematyce projektu i wydarzeniach z nim związanych? Skontaktuj się z koordynatorką Barbarą Lech.