Nowa publikacja IGO: Lilka i piknik

likaW imieniu Instytutu Globalnej Odpowiedzialności (IGO) oraz organizacji partnerskich projektu „Zrozum świat – przedszkola. World at Our Doorstep” przedstawiamy bajkę „Lilka i piknik” wraz z propozycjami zajęć z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Publikacja w wersji elektronicznej jest do pobrania TUTAJ. Można ją również zamawiać w wersji papierowej pisząc do Anny Huminiak z IGO na adres: [email protected].

„Lilka i piknik” to opowieść o dziewczynce, która jest ciekawa, skąd pochodzi jej jedzenie. Aby się tego dowiedzieć, postanawia zorganizować piknik składający się z lokalnych produktów. W tym celu Lilka wyrusza w podróż po swojej okolicy, odwiedza lokalnych rolników i rolniczki, miejscowych wytwórców i regionalne producentki. Na końcu opowieści wszyscy razem spotykają się na zorganizowanym przez nią pikniku.

Nasze dzieci dorastają w coraz bardziej złożonym i zglobalizowanym świecie, w którym mogą się połączyć z innymi ludźmi i miejscami na Ziemi, klikając w klawiaturę komputera lub kupując tabliczkę czekolady. Umiejętności i wiedza dające dzieciom możliwość stania się „globalnymi obywatelami i obywatelkami” nigdy jeszcze nie były tak ważne jak dziś. Edukacja globalna w szkołach jest niezbędna, jeśli w przyszłości mamy stawić czoło takim problemom, jak zmiany klimatu czy ubóstwo na świecie. Nauczyciele i nauczycielki stają przed pytaniem jak zachęcić najmłodsze dzieci do refleksji nad tymi wyzwaniami.

W projekcie „Zrozum świat – przedszkola” skupiamy się na trzech głównych tematach: wzajemnych zależnościach (między tym, co lokalne, a tym, co globalne), zrównoważonym rozwoju i sprawiedliwości (przez pryzmat ruchu na rzecz sprawiedliwego handlu). Nauczycielki i nauczyciele oraz rodzice mogą wykorzystać opowieść o Lilce, aby wspólnie ze swoimi dziećmi poznawać te zagadnienia.
Na stronach 20 – 23 zamieszczone są pomysły na ćwiczenia i tematy do dyskusji, więcej materiałów dostępnych jest na stronach https://igo.org.pl/tag/dla-przedszkoli/ oraz www.worldfromourdoorstep.com.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, , ,