Nowa, zmieniona edycja poradnika “Jak mówić o większości świata”

Instytut Globalnej Odpowiedzialności przygotował czwarte, zmienione wydanie poradnika “Jak mówić o większości świata”. Poradnik prezentuje, tak jak poprzednio, treść „Kodeksie w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa” CONCORD, ale to nie wszystko.

Jak mówić o większości świata?

Jak piszemy we wstępie do książki: „Czwarta edycja poradnika powstała w szczególnym momencie dla całego świata, kiedy współzaleźności globalne przestały być teorią głoszoną przez mniejszość, a dla większości mieszkańców i mieszkanek Północy stały się faktem. Zaskoczenie, brak zrozumienia źródeł czy też zarezerwowanie wartości, jak równość czy szacunek oraz postaw, takich jak solidarność czy empatia, tylko dla ludzi z najbliższego kręgu kulturowego czy geograficznego to reakcje, z którymi trudno pogodzić się edukatorom i edukatorkom globalnym, międzykulturowym i antydyskryminacyjnym”.

Celem publikacji jest przypomnienie zasad rzetelnego informowania o krajach globalnego Południa, które zostały zapisane w „Kodeksie w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa”. Dokument ten został przygotowany przez organizacje pozarządowe zajmujące się współpracą rozwojową i pomocą humanitarną. Dołączamy do nich perspektywę organizacji i osób indywidualnych zajmujących się od wielu lat edukacją globalną.

Nowe rozdziały w poradniku to między innymi analiza edukacji globalnej w kontekście edukacji antydyskryminacyjnej i międzykulturowej.

Jeśli zaś chodzi o część praktyczną poradnika, jest ona w przeważającej części zupełnie nowa i zawiera cenione przez uczestników i uczestniczki naszych warsztatów nowatorskie ćwiczenia dla przedstawicielek i przedstawicieli mediów, szkół, organizacji pozarządowych oraz aktywistów i aktywistek.

Gorąco zachęcamy do lektury i wykorzystania!

Poradnik możesz pobrać w wersji elektronicznej tutaj:
Jak_mowic_o_wiekszosci_swiata_wyd_czwarte_zmienione-ebook

Publikację można również zamawiać w wersji papierowej pisząc na adres:

Poradnik powstał dzięki finansowaniu funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i funduszy Unii Europejskiej.

Niniejszy utwór został udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – na tych samych warunkach 3.0 Polska. Utwór podlega ochronie prawa autorskiego lub innych stosownych przepisów prawa. Korzystanie z utworu w sposób inny niż dozwolony na podstawie niniejszej licencji lub przepisów prawa jest zabronione.

Niniejsza publikacja powstała w ramach realizacji projektów: „Nauczycielki zmieniają świat” oraz „Mowa o większości świata” i jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Publikacja wyraża jedynie poglądy autorek i autorów i nie może być utożsamiana ze stanowiskiem Unii Europejskiej.

logo_ue-300x195

pl

Projekt „Mowa o większości świata” realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

 

baner

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, ,