Organizacje rozpoczęły zbiórkę miliona podpisów przeciw TTIP i CETA

Pomimo sprzeciwu Komisji Europejskiej dzisiaj rozpoczęła się zbiórka podpisów pod oddolną Europejską Inicjatywą Obywatelską “Stop TTIP”

Koalicja Stop TTIP
Komunikat prasowy
Do niezwłocznej publikacji
07.10.2014

Pomimo sprzeciwu Komisji Europejskiej dzisiaj rozpoczęła się zbiórka podpisów pod oddolną Europejską Inicjatywą Obywatelską “Stop TTIP”

Od dzisiaj, 7 października, koalicja „Stop TTIP” zbiera podpisy pod oddolną Europejską Inicjatywą Obywatelską (EIO) przeciw umowom handlowym TTIP i CETA. Ponad 250 organizacji z 22 krajów członkowskich UE będą zbierały podpisy na Internecie i na formularzach papierowych, domagając się wstrzymania negocjacji z USA (TTIP) i nieratyfikowania umowy z Kanadą (CETA).

– Nie akceptujemy odrzucenia EIO przez Komisję Europejską – mówi Ernst-Christoph Stolper, członek komitetu EIO. Złożymy wniosek do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, aby nasza inicjatywa została zarejestrowana. Jednocześnie uruchamiamy dzisiaj zbiórkę podpisów. Chcemy ich zebrać co najmniej milion. Będzie to jasny sygnał dla nowej Komisji Europejskiej, która powinna zmienić swoje stanowisko.

Koalicja organizacji będzie zbierać podpisy według zasad podobnych do tych, które wymagane są oficjalną procedurą Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej: podpisy powinny pochodzić z jak największej liczby krajów UE, jedna osoba może złożyć podpis tylko raz, a dane muszą być możliwe do zweryfikowania.

– Chcemy pokazać, że TTIP i CETA są zagrożeniem dla demokracji, zwrócić uwagę na tajność negocjacji i zagrożenie dla środowiska i ochrony konsumentów. Obywatele krajów europejskich mają prawo uczestniczyć w polityce. Nie może temu zapobiec Komisja Europejska, nie wystarczy, że umowami handlowymi zajmują się rządy – powiedział Roland Süß z komitetu EIO.

W czasie europejskiego dnia protestu przeciw umowom TTIP, CETA i TiSA w sobotę 11 października organizacje skupione w koalicji zorganizują setki wydarzeń publicznych i będą zbierać podpisy. W imieniu koalicji niemieckie organizacje pozarządowe zapraszają media na:

Akcję fotograficzną „Stop TTIP”
11 października o godz. 11:00
w pobliżu biura Komisji Europejskiej w Berlinie
adres: Unter den Linden 78, 10117 Berlin

Obywatele będą symbolicznie wkładali TTIP i CETA do wielkiej niszczarki, a urzędnicy UE, USA i Kanady będą bezskutecznie próbowali ich przed tym powstrzymać.

Kontakty
Zespół prasowy Stop TTIP, [email protected], Tel.: +49 30/420 823 79, Kom.: +49 178/816 3017

Inne kontakty:
Ernst-Christoph Stolper, Friends of the Earth Germany, [email protected], +49 172/290 3751
Roland Süß, attac Germany, [email protected] , +49 175/2725 893
Jörg Haas, campact, [email protected], +49 152/22888799
Karl Bär, Munich environmental insititute, [email protected], +49 176/100 94 126
Sascha Roth, [email protected], +49 30/2849841660

Przeczytaj też:

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

,