Parlament Europejski głosuje za przejrzystością firm.

Parlament Europejski poparł wzmocnienie działań przeciwko praniu pieniędzy, korpucji i procederze unikaniu podatków poprzez przegłosowanie propozycji utworzenia publicznych rejestrów rzeczywistych właścicieli dla firm i funduszy powierniczych.
Dziś, we wtorek 28.02.2017 roku Parlament Europejski przyjął propozycję utworzenia publicznych rejestrów na temat tego, kto tak naprawdę jest właścicielem i kontroluje firmy europejskie. Po wybuchu afery panamskiej KE zaproponowała by zwiększyć przejrzystosć firm z UE. PE postanowił pójsc krok dalej i poszerzyć propozycję o publiczne ujawnianie informacji również przez fundusze powiernicze ( trusty), które maja powiązania z UE.
Decyzja ta poparta przez spoleczeństwo obywatelskie, które jest zmęczone skandalmi podatkowymi oraz konieczność zastopowania finansowania terroryzmu pokazuje, że UE jako instytucja jest zdeterminowana by walczyć o większą przejrzystość.
To dobra decyzja PE. Afera panamska pokazała jak łatwo jest ukryć się zakładając firmy wydmuszki i wykorzystywać je do aktów korpupcji czy nawet finansowania przestepstw. – mówi Daria Żebrowska-Fresenbet, ekspertka IGO ds. sprawiedliwości podatkowej. Dzięki publicznym
rejestrom rzeczywistych właścicieli firm trudniej będzie skorumpowanym, chciwym, tym, którzy chcą schować pieniądze w rajach podatkowych ukryć swoją tożsamość za firmami wydmuszkami i
funduszami powierniczymi – trustami.
Pałeczka jest teraz po stronie krajów członkowskich, które nie powinny przeciwstawiać się progresywnej decyzji PE, tak by dyskusje pomiędzy PE, KE i państwami członkowskimi pozytywnie zakończyły się przed nadejściem lata 2017. Liczymy na to, że Polska poprze utworzenie publicznych rejestrów właścieli firm.

Dla przypomnienia film “Tajne przez poufne”: https://www.youtube.com/watch?v=EHGpVF2TFxY

Kontakt dla mediów
Daria Żebrowska-Fresenbet, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, 889208299,
[email protected]
Instytut Globalnej Odpowiedzialności
Dążymy do zmiany niesprawiedliwych mechanizmów rządzących światem
https://igo.org.pl
https://www.facebook.com/Instytut.Globalnej.Odpowiedzialnosci
https://www.twitter.com/igo_pl (po polsku)
https://www.twitter.com/igo_ok (po angielsku)

 

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, , , ,