Po konferencji w sejmie o unikaniu opodatkowania

20 marca 2014 r. odbyła się w sejmie konferencja pt. “Skończmy z unikaniem opodatkowania. Dlaczego Polska i kraje rozwijające się tracą miliardy na ucieczce kapitału?”, zorganizowana przez wicemarszałkinię sejmu Wandę Nowicką, oraz Instytut Globalnej Odpowiedzialności i “Le Monde diplomatique – edycja polska’.

Kraje rozwijające się tracą co roku pomiędzy 660 a 870 miliardów euro z powodu tzw. ucieczki kapitału, przede wszystkim w formie unikania opodatkowania przez międzynarodowe korporacje. Straty te sześciokrotnie przewyższają sumę całej oficjalnej pomocy rozwojowej otrzymywanej przez kraje rozwijające się.

Jednocześnie ten sam problem dotyka również kraje UE, które co roku tracą 1 bilion euro. Jak wynika z raportu Global Financial Integrity Polska jest jednym z czołowych krajów na świecie pod względem ucieczki kapitału. Średni roczny odpływ z Polski w latach 2002-2011 wynosił 4,9 miliarda dolarów, np. poprzez firmy wydmuszki czy raje podatkowe. Środki te mogłyby zasilić polski budżet.

Tak dla Polski, jak i krajów rozwijających się, konieczne jest wprowadzenie, na poziomie europejskim i światowym, ściślejszych regulacji dotyczących unikania opodatkowania. Uczestnictwo Polski w tych zmianach, jako ważnego kraju członkowskiego UE, jest konieczne.

Grzegorz Konat, Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur
Tove Maria Ryding, European Network on Debt and Development – Eurodad
Marcin Wojtalik, Instytut Globalnej Odpowiedzialności – IGO
Prowadził: Jacek Żakowski, “Polityka” i Collegium Civitas

Nagranie całej konferencji znajduje się na stronie sejmu.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, , , , , ,