Newsflash

Sprawiamy, że rozwój nabiera sensu!

Zamów newsletter!

*

:

:

Publikacje

Publikacje IGONasze publikacje - raporty i analizy przygotowane przez IGO

StanowiskaStanowiska - nasze oświadczenia w sprawach dotyczących rozwoju

Nasze analizyOpracowania - dowiedz się więcej o poszczególnych tematach

Rozwój w mediachCzytelnia - rozwój i relacje Północ-Południe w polskich mediach (linki)

Słowniczek pojęćSłowniczek- najważniejsze pojęcia dotyczące relacji Północ-Południe

Logo IGO i banneryLogo IGO i bannery - do pobrania i wykorzystania przez partnerów

 Aby wypełnić ankietę oceniającą publikację "Świat na sprzedaż" kliknij tutaj.

Aby wypełnić ankietę oceniającą publikację "Projekty edukacyjne z edukacji globalnej" kliknij tutaj.

Aby wypełnić ankietę oceniającą publikację "Kierunek - Południe" kliknij tutaj.

Aby wypełnić ankietę oceniającą publikacje "Kobiecym głosem..." kliknij tutaj.

Aby wypełnić ankietę oceniającą publikacje "Plantacje drzew w regionie Niassa w Mozambiku" kliknij tutaj.

Aby wypełnić ankietę oceniającą publikacje "Wpływ zakładania plantacji drzew na prawa człowieka w prowincji Niassa w Mozambiku" kliknij tutaj.

 
Stanowisko IGO w sprawie projektu ustawy o współpracy rozwojowej

Przyjęcie przez rząd projektu ustawy o współpracy rozwojowej jest sukcesem polskich instytucji i organizacji działających na rzecz walki z ubóstwem na świecie oraz solidarności międzynarodowej. Dokument ten jest niewątpliwie najlepszy spośród kilku projektów przygotowanych w ciągu prawie 10 lat zmagań kolejnych rządów z tą ustawą. Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) przedstawia szereg propozycji poprawek, które powinny zostać uwzględnione w toku prac w parlamencie. To ważne zadanie dla przedstawicieli wszystkich partii politycznych.

Więcej…
 
Stanowisko polskich organizacji ws. spekulacji żywnością

Z niepokojem zauważamy, że działające w Polsce instytucje finansowe coraz częściej oferują klientom „produkty” inwestycyjne związane ze spekulacją cenami produktów rolnych. Apelujemy do instytucji finansowych by kierowały się zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu i powstrzymały się od oferowania „produktów” finansowych bazujących na spekulacji żywnością, a do klientów o nie nabywanie ich - pisze 21 polskich organizacji pozarządowych, w tym Instytut Globalnej Odpowiedzialności.

Więcej…
 
Komu potrzebne prawa autorskie?

Prawa autorskie większości z nas kojarzą się ze znaczkiem © copyright i przywodzą na myśl przemysł muzyczny, ewentualnie wydawniczy. Niewielu z nas jest świadomym tego, że jest to jeden z głównych tematów w debacie na rzecz zrównoważonego rozwoju, i że ich obecna forma regulacji ma i będzie mieć jeszcze bardziej katastrofalny wpływ na kraje Południa

Seminarium SEATINI. Kampala, Uganda. 19.10.2010

Prawa autorskie, a raczej związane z nimi patentowanie, są instrumentem handlu międzynarodowego. Uregulowane przez Światową Organizację Handlu w ramach tzw. porozumienia TRIPS (1994) są obecnie negocjowane w ramach bilateralnych umów handlowych między UE a krajami AKP oraz negocjacji UE-Indie. Warunki, które dyktuje UE, wzbudzają ogromny sprzeciw w krajach Południa. W praktyce oznacza to bowiem koniec leków generycznych (Indie są największym eksporterem farmaceutyków na Południe, alarm podniośli już między innymi Lekarze Bez Granic) oraz jeszcze trudniejszy dostęp do wiedzy i technologii. W praktyce oznacza to europejski monopol.

Bilateralne umowy handlowe, które chce na krajach Południa wymusić UE, odbierają resztki suwerennej przestrzeni politycznej ws. regulacji praw własności intelektualnej, która krajom rozwijającym się pozostawiono w ramach TRIPS. Ze wszystkich praw własności na świecie, tylko 1% z nich opatentowanych zostało na Południu. Co więcej, 60% z nich zarejestrowano w nowych potęgach gospodarczych, takich jak Chiny czy Indie - co w praktyce oznacza brak jakiejkolwiek siły przetargowej krajów najsłabiej rozwiniętych w tym temacie.

Więcej o prawach własności intelektualnej w kontekście rozwoju dowiedzieć się było można na spotkaniu, które SEATINI - ugandyjska organizacja pozarządowa zajmująca się handlem - zorganizowała 19.10.2010 w Kampali pt.: "Konsekwencje regulacji praw autorskich w ramach bilateralnych umów handlowych (EPAs) między UE a krajami Wspólnoty Wschodnio-Afrykańskiej".

 
Chaka Chaka - hołd dla kobiet

Porządne materiały do edukacji rozwojowej. Któż na nas nie stał kiedyś przed tym wyzwaniem. Moterhland Tour to nowy film pokazujący odważne działanie kobiet afrykańskich na rzecz swoich społeczności. Chaka Chaka - Południowo-Afrykańska piosenkarka i ambasadorka dobrej woli UNICEF - przemierza swój kontynent w poszukiwaniu inspirujących historii z kobietą w roli głównej. Film ten nie jest kolejną opowieścią, jak bardzo cierpi Afryka, ale raczej hołdem dla kobiet, które swoim życiem i pracą sprowokowały zmiany na lepsze. Motheland Tour miał właśnie swoją premierę w Londynie. Pewnie już całkiem niedługo będzie dostępny dla publiczności na całym świecie. Polecam! Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=xH8P4pEuUzQ

 
Ropa: błogosławieństwo i przekleństwo

Ropa: błogosławieństwo czy przekleństwo? Dramat w  przemyśle naftowym w Ugandzie czyli: czy Heritage - brytyjska korporacja naftowa - ucieknie z bilionami ugandyjskich szylingów (UGX) w postaci niezapłaconego podatku? Pierwszym przykazaniem dla każdego kraju, który odkrywa u siebie ropę, powinno być uchwalenie silnych regulacji, które uniemożliwią odpływ kapitału, przede wszystkim do bogatych krajów Północy. Pisze o tym Business Vision: https://www.newvision.co.ug/D/8/220/727151, https://www.newvision.co.ug/PA/9/32/727813

 
Uganda: ograniczyć ODA!

Czy wszyscy chcą więcej ODA? Niekoniecznie. Rząd Ugandy postawił na ambitny plan ograniczenia swojej zależności od Oficjalnej Pomocy Rozwojowej (ODA) z 32% w 2009 r. do 25% w latach 2010/2011. Powstała w ten sposób lukę w budżecie rząd chciałby wypełnić dochodami z  podatków. Czy usprawnienia w kolekcji podatków i nowe przepisy  podatkowe mogą być drogą do niezależności krajów Południa, tu konkretnie Ugandy? Więcej o tym w Bussineess Vision: https://allafrica.com/stories/201006170325.html

 
MCR nie całkiem stracone?

W kontekście Szczytu Milenijnego w Nowym Jorku - Milenijne Cele Rozwoju straciły już sporo ze swojej wiarygodności w kontekście wciąż niedostatecznego postępu w walce z ubóstwem na świcie. Są jednak miejsca gdzie nastąpiła zmiana na lepsze. W Afryce Wschodniej największy postęp w osiąganiu MCR odnotowano w Ugandzie (5,00 w skali MDG performance Index), gdzie odnotowano bardzo znaczące postępy w osiąganiu Celu 1 i 3.

W Afryce Wschodniej sytuacja najlepiej wygląda w Ugandzie, podczas gdy w Tanzanii i Burundi progres jest najmniej zadawalający. O nowym raporcie dot. MCR można przeczytać w The EastAfrican: https://www.theeastafrican.co.ke/news/-/2558/1011372/-/ootcmyz/-/

 
Stanowisko IGO w sprawie ataku na konwój humanitarny dla Gazy

Instytut Globalnej Odpowiedzialności jest głęboko poruszony atakiem wojsk izraelskich na statek z pomocą humanitarną zmierzający do portu w strefie Gazy. Jesteśmy wstrząśnięci i głęboko oburzeni śmiercią cywilów zaangażowanych w pomoc humanitarną.

Więcej…
 
W obliczu tragedii

Instytut Globalnej Odpowiedzialności solidaryzuje się z rodzinami ofiar sobotniej katastrofy lotniczej. Trudno jest wyrazić, jak wielki jest ból po stracie wielu ludzi oddanych sprawie solidarności międzynarodowej.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL