Rolnictwo pod okupacją – wizyta Ashrafa Taha z Palestyny w Polsce 23-27 września

Ashraf TahaW dniach 23-27 września do Polski, na zaproszenie Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, przyjeżdża Ashraf Taha. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach zaplanowanych na czas jego wizyty.

Ashraf Taha jest inżynierem rolnictwa związanym z Agricultural Development Association – PARC (www.pal-arc.org), organizacją wspomagającą społeczności wiejskie oraz grupy marginalizowane na okupowanym terytorium palestyńskim (oPt) – Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy – w ich dążeniu do suwerenności żywnościowej. Rolników palestyńskich z ich własnej ziemi wypiera tak izraelska okupacja, jak i subsydiowane izraelskie rolnictwo przemysłowe.

Co dla rolników palestyńskich oznacza okupacja?

  • konfiskatę ich ziemi przez wojsko
  • budowę muru separacyjnego, który odcina ich od pól
  • wyburzanie systemów nawadniania upraw
  • rozbudowę nielegalnych w świetle prawa międzynarodowego osiedli izraelskich na Zachodnim Brzegu, które „zjadają” palestyńskie ziemie uprawne.

Jednocześnie palestyński rynek rolny jest zalewany przez tanie (bo dotowane przez państwo), izraelskie warzywa i owoce. W efekcie wielu rolników zmuszonych jest porzucić tradycyjny tryb życia i sposób utrzymania się, by zostać najemnymi robotnikami – także w nielegalnych izraelskich osiedlach.
Praca palestyńskich rolników, jak i lokalnych – głównie kobiecych – kooperatyw żywnościowych, jest więc podwójnym zmaganiem: z represjami wojska oraz wielkim przemysłem. Tym samym, walka o suwerenność żywnościową jest kluczowym nurtem pokojowego oporu wobec okupacji.

23 WRZEŚNIA (wtorek) – WARSZAWA
10:00-11:30 spotkanie w liceum im. Jacka Kuronia
19:00 pokaz filmu „Palestyna od kuchni” (33 min) + spotkanie publiczne wspólnie z Yehudą Shaulem (izraelska organizacja Breaking the Silence), Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Żurawia 4

24 WRZEŚNIA (środa) – WARSZAWA / POZNAŃ
12:30-14:00 spotkanie w Sejmie, Warszawa
19:00 spotkanie publiczne, Zemsta – Anarchistyczna Księgarnia/Kawiarnia, ul. Fredry 5/3a, Poznań

25 WRZEŚNIA (czwartek) – WROCŁAW
18:00 pokaz filmu „Palestyna od kuchni” (33 min) + spotkanie publiczne, Cafe Księgarnia Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2

26 WRZEŚNIA (piątek) – ŻURAWLÓW
18:00 pokaz filmu „Palestyna od kuchni” (33 min) + spotkanie publiczne Stowarzyszenie Zielony Żurawlów

27 WRZEŚNIA ( sobota) – LUBLIN / WARSZAWA
12:00 spotkanie publiczne, Lublin (tbc)
17:00 pokaz filmu Palestyna od kuchni” (33min) + spotkanie publiczne + kuchnia społeczna, kooperatywa Dobrze i kolektyw Syrena, ul.Wilcza 30 (tbc)

Koordynatorka spotkania:
Magda Qandil, Instytut Globalnej Odpowiedzialności – IGO
email: [email protected]

Spotkanie jest organizowane w ramach projektu “Table for Nine Billions: promoting Europe’s role in growing food and climate justice worldwide” i jest współfinansowana ze środków Komisji Europejskiej oraz Grantu Blokowego Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy Priorytet I: Fundusz dla Organizacji Pozarządowych.

SC_LOGO_basic   ecorys_logo      Logo_MEWA  blanc (1)

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, , , ,