Rozpoczynamy drugą edycję projektu “Zrozum Świat- przedszkola”

Instytut Globalnej Odpowiedzialności zaprasza nauczycieli i nauczycielki przedszkolnych do drugiej edycji międzynarodowego projektu edukacji globalnej „Zrozum świat przedszkola”.

przyprawy_swiata_gosc

„Zrozum świat przedszkola” to propozycja edukacyjna dla nauczycieli i nauczycielek przedszkolnych zainteresowanych podnoszeniem swoich kompetencji zawodowych, poznawaniem i wdrażaniem nowych metod nauczania, kreatywnych, którzy lubią gdy dzieci pytają, dyskutują i dociekają.

W ramach projektu wspieramy nauczycieli w poznawaniu metody dociekań filozoficznych i jej zastosowaniu w edukacji globalnej, stwarzaniu sytuacji edukacyjnych wspierających dzieci w wyrażaniu opinii, wysłuchiwania opinii innych, dyskusji w grupie i podejmowania wspólnych decyzji oraz współdziałania na rzecz świata.

Zależy nam na tym, by od najmłodszych lat dzieci budowały poczucie własnej wartości, tak istotne dla postaw tolerancji i otwartości w późniejszym życiu, interesowały się innymi kulturami, były świadome wpływu jaki mamy na środowisko naturalne i losy ludzi w różnych zakątkach globu.
Jako organizacja pozarządowa staramy się przybliżyć Polaków i Polki do świata, pomóc zrozumieć dynamikę zachodzących zmian, poznać ich przyczyny i konsekwencje i wspólnie szukać rozwiązań dla stojących przed nami wyzwań. Dzisiejszy świat zmienia się z intensywnością i tempem jakiego nie znaliśmy. Stają przed nami nowe wyzwania, mamy dostęp do informacji z drugiego końca świata, coraz częściej spotykamy osoby pochodzące z innych krajów, słyszymy o zmianach klimatu i konsekwencjach tych zjawisk dla życia naszego i naszych dzieci. Te zmiany i informacje zaskakują, prowokują do zadawania pytań i udzielania odpowiedzi nas dorosłych. Poprzez nasze projekty chcemy wspierać dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w poznawaniu siebie i świata. Uczymy by rozumiały, że są częścią czegoś większego niż ich własna rodzina czy grupa rówieśnicza oraz czuły, że to od nich zależy jak nasz świat będzie wyglądał w przyszłości.

przyprawy_swiata

Metoda dociekań filozoficznych jest stosowana na świecie od lat 60  ubiegłego wieku. Jest bardzo popularna w Wielkiej Brytanii, Holandii i USA. W Polsce krzewieniem metody zajmuje się stowarzyszenie filozofów Phronesis przy Polskiej Akademii Nauk, z którym mamy regularną współpracę merytoryczną przy realizacji projektu.

W Anglii metoda doczekała się już wielu badań weryfikujących jej skuteczność zwłaszcza w kontekście umiejętności społecznych (współpraca, motywacja, szacunek dla innych ludzi, dzielenie się, empatia) oraz myślowych dzieci i młodzieży (krytyczne myślenie, dociekanie, słuchanie, argumentowanie, myślenie logiczne, dokonywanie wyborów, planowanie, szukanie rozwiązań).

W projekcie biorą udział organizacje i instytucje związane z edukacją na Cyprze, w Bułgarii Anglii i w Polsce. Program, kŧóry oferujemy wpisuje się w podstawę programową na tym etapie nauczania, materiały powstają w ścisłej współpracy z nauczycielami i nauczycielkami przedszkolnymi we wszystkich krajach uczestniczących w projekcie.

W ramach projektu od maja 2014 do sierpnia 2015 oferujemy:

 • img029

  Antosia-bohaterka bajki “Antosia i czekolada”

  jednodniowe seminarium wprowadzające dla nauczycieli i opiekunów pracujących z dziećmi w wieku 4 – 6 lat w maju 2014,

 • 5 dniowe szkolenie z zakresu wykorzystania metody dociekań filozoficznych w edukacji globalnej w lipcu 2014,
 • wizyty gości z krajów globalnego Południa ,
 • wielkoformatowe bajki „Spotkanie z Zoggiem” , „Antosia i czekolada”,
 • zeszyt z propozycjami gier i zabaw towarzyszących bajkom
 • zestaw scenariuszy zajęć wg metody proponowanej w projekcie

 

 

 

Udział w projekcie jest nieodpłatny. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.
Nauczycieli i nauczycielki zainteresowanych udziałem w projekcie, prosimy o kontakt z koordynatorką projektu. Nabór do projektu trwa do 10 maja 2014 roku.
Liczba miejsc w projekcie jest ograniczona.
e-mail [email protected]
tel. 22 659 62 33

zogg

Zogg – kosmita, który odwiedza naszą planetę w bajce “Przygody Zogga”

   Udział w projekcie „Zrozum świat –  przedszkola” to:

 • przygotowanie dzieci do wyzwań i zmian jakie mają miejsce na świecie,
 • wprowadzenie innowacyjnej w Polsce metody nauczania,
 • zwiększenie kompetencji i rozwój zawodowy kadry przedszkola,
 • prowadzenie wysokiej jakości edukacji globalnej, która jest częścią kształcenia obywatelskiego,
 • realizacja podstawy programowej w ciekawej formie,
 • udział i współtworzenie ciekawej międzynarodowej inicjatywy,
 • podniesienie atrakcyjności oferty edukacyjno wychowawczej przedszkola,
 • dostęp do bezpłatnych, sprawdzonych materiałów edukacyjnych.

 
Zdjęcia pochodzą z zajęć prowadzonych w roku szkolnym 2013/2014 w przedszkolu nr 5 im. “Kota w butach” w Wołominie.

 

LOGO_BP_RGB_druk

Patronat medialny “Bliżej Przedszkola”

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce: