Instytut Globalnej Odpowiedzialności zaprasza nauczycieli i nauczycielki przedszkolnych do drugiej edycji międzynarodowego projektu edukacji globalnej „Zrozum świat przedszkola”.
„Zrozum świat przedszkola” to propozycja edukacyjna dla nauczycieli i nauczycielek przedszkolnych zainteresowanych podnoszeniem swoich kompetencji zawodowych, poznawaniem i wdrażaniem nowych metod nauczania, kreatywnych, którzy lubią gdy dzieci pytają, dyskutują i dociekają.
W ramach projektu wspieramy nauczycieli w poznawaniu metody dociekań filozoficznych i jej zastosowaniu w edukacji globalnej, stwarzaniu sytuacji edukacyjnych wspierających dzieci w wyrażaniu opinii, wysłuchiwania opinii innych, dyskusji w grupie i podejmowania wspólnych decyzji oraz współdziałania na rzecz świata.
Zależy nam na tym, by od najmłodszych lat dzieci budowały poczucie własnej wartości, tak istotne dla postaw tolerancji i otwartości w późniejszym życiu, interesowały się innymi kulturami, były świadome wpływu jaki mamy na środowisko naturalne i losy ludzi w różnych zakątkach globu.
Jako organizacja pozarządowa staramy się przybliżyć Polaków i Polki do świata, pomóc zrozumieć dynamikę zachodzących zmian, poznać ich przyczyny i konsekwencje i wspólnie szukać rozwiązań dla stojących przed nami wyzwań. Dzisiejszy świat zmienia się z intensywnością i tempem jakiego nie znaliśmy. Stają przed nami nowe wyzwania, mamy dostęp do informacji z drugiego końca świata, coraz częściej spotykamy osoby pochodzące z innych krajów, słyszymy o zmianach klimatu i konsekwencjach tych zjawisk dla życia naszego i naszych dzieci. Te zmiany i informacje zaskakują, prowokują do zadawania pytań i udzielania odpowiedzi nas dorosłych. Poprzez nasze projekty chcemy wspierać dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w poznawaniu siebie i świata. Uczymy by rozumiały, że są częścią czegoś większego niż ich własna rodzina czy grupa rówieśnicza oraz czuły, że to od nich zależy jak nasz świat będzie wyglądał w przyszłości.
Metoda dociekań filozoficznych jest stosowana na świecie od lat 60 ubiegłego wieku. Jest bardzo popularna w Wielkiej Brytanii, Holandii i USA. W Polsce krzewieniem metody zajmuje się stowarzyszenie filozofów Phronesis przy Polskiej Akademii Nauk, z którym mamy regularną współpracę merytoryczną przy realizacji projektu.
W Anglii metoda doczekała się już wielu badań weryfikujących jej skuteczność zwłaszcza w kontekście umiejętności społecznych (współpraca, motywacja, szacunek dla innych ludzi, dzielenie się, empatia) oraz myślowych dzieci i młodzieży (krytyczne myślenie, dociekanie, słuchanie, argumentowanie, myślenie logiczne, dokonywanie wyborów, planowanie, szukanie rozwiązań).
W projekcie biorą udział organizacje i instytucje związane z edukacją na Cyprze, w Bułgarii Anglii i w Polsce. Program, kŧóry oferujemy wpisuje się w podstawę programową na tym etapie nauczania, materiały powstają w ścisłej współpracy z nauczycielami i nauczycielkami przedszkolnymi we wszystkich krajach uczestniczących w projekcie.
W ramach projektu od maja 2014 do sierpnia 2015 oferujemy:
-
jednodniowe seminarium wprowadzające dla nauczycieli i opiekunów pracujących z dziećmi w wieku 4 – 6 lat w maju 2014,
- 5 dniowe szkolenie z zakresu wykorzystania metody dociekań filozoficznych w edukacji globalnej w lipcu 2014,
- wizyty gości z krajów globalnego Południa ,
- wielkoformatowe bajki „Spotkanie z Zoggiem” , „Antosia i czekolada”,
- zeszyt z propozycjami gier i zabaw towarzyszących bajkom
- zestaw scenariuszy zajęć wg metody proponowanej w projekcie
Udział w projekcie jest nieodpłatny. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.
Nauczycieli i nauczycielki zainteresowanych udziałem w projekcie, prosimy o kontakt z koordynatorką projektu. Nabór do projektu trwa do 10 maja 2014 roku.
Liczba miejsc w projekcie jest ograniczona.
e-mail [email protected]
tel. 22 659 62 33
Udział w projekcie „Zrozum świat – przedszkola” to:
- przygotowanie dzieci do wyzwań i zmian jakie mają miejsce na świecie,
- wprowadzenie innowacyjnej w Polsce metody nauczania,
- zwiększenie kompetencji i rozwój zawodowy kadry przedszkola,
- prowadzenie wysokiej jakości edukacji globalnej, która jest częścią kształcenia obywatelskiego,
- realizacja podstawy programowej w ciekawej formie,
- udział i współtworzenie ciekawej międzynarodowej inicjatywy,
- podniesienie atrakcyjności oferty edukacyjno wychowawczej przedszkola,
- dostęp do bezpłatnych, sprawdzonych materiałów edukacyjnych.
Zdjęcia pochodzą z zajęć prowadzonych w roku szkolnym 2013/2014 w przedszkolu nr 5 im. “Kota w butach” w Wołominie.
Patronat medialny “Bliżej Przedszkola”