RWS alternatywą dla przemysłowego rolnictwa. IGO na Trzecim Europejskim Zjeździe Ruchu Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność w Ostravie, w Czechach

„RWS to model współpracy drobnych gospodarstw rolnych oraz konsumentek i konsumentów oparty na bezpośrednim kontakcie i solidarnej współpracy. Powstał jako odpowiedź na negatywne zmiany w sposobie produkcji i dystrybucji żywności, które stopniowo wypierają rodzinne gospodarstwa rolne dostarczające świeżą, zdrową żywność lokalnym odbiorcom. Obecnie ten oddolny ruch na rzecz lokalnej i ekologicznej gospodarki żywnościowej, której podstawą jest sprawiedliwość społeczna, prze do przodu, zapewniając żywność ponad 500 tys. odbiorców w samej tylko Europie”.

Fragment z nowego przewodnika RWS „Żywność, ludzie, środowisko – czyli Rolnictwo Wspierane przez Społeczeność w działaniu”

dsc06388

IGO w ramach wspierania alternatywnych systemów żywnościowych było współorganizatorem Trzeciego Europejskiego Zjazdu Ruchu Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność. Wydarzenie odbyło się w dniach 16 – 18 września 2016 r. na terenie niedziałającej już kopalni węgla Hlubina w Ostravie, w Czechach.

 

Celem wydarzenia było określenie wspólnej wizji dla alternatywnych systemów dystrybucji żywności, które realizują założenia suwerenności żywnościowej w Europie, wzmocnienie sieci RWS oraz zaplanowanie przyszłych wspólnych działań.

 
Celami szczegółowymi zjazdu były:

  • Rozpowszechnianie osiągnięć projektu “Bądź częścią RWS” dotyczącego cyklu szkoleń o tym, czym jest i jak tworzyć RWS,
  • Weryfikacja Europejskiej Deklaracji RWS,
  • Przedstawienie prac grupy badawczej RWS,
  • Wymiana doświadczeń między rolnikami i rolniczkami prowadzącymi gospodarstwa RWS lub zamierzającymi je prowadzić;

Spotkanie było też ważnym krokiem w kierunku Drugiego Europejskiego Forum na rzecz suwerenności żywnościowej Nyéléni, które odbędzie się 26 – 30 października w Cluj-Napoca w Rumunii.

Na zjeździe obecnych było 150 osób z 25 krajów. IGO reprezentowała sześcioosobowa delegacja, składająca się z przedstawicielek RWS Dobrzyń nad Wisłą, Kooperatywy Grochowskiej, Kooperatywy Spożywczej Dobrze oraz Uniwersytetu Ludowego.

Obecność rolników i rolniczek ruchu RWS pokazała, że nie tylko rolnictwo wielkoprzemysłowe jest w stanie wykarmić świat. Zobacz ludzi, którzy swoją codzienną pracą udowadniają, że “wydajność” i “postęp” w rolnictwie można uzyskać na niewielkim obszarze ziemi, metodami nastawionymi na poszanowanie środowiska i ludzi, a nie ich kosztem.

Chcesz wiedzieć więcej o Rolnictwie Wspieranym przez Społeczność? Zajrzyj do przewodnika “Żywność, ludzie, środowisko – czyli Rolnictwo Wspierane przez Społeczność w działaniu”.

 

Działanie zoeu-195e7c5estało zrealizowane w ramach projektu „TABLE FOR 9 BILLION: promoting Europe’s role in growing food and climate justice worldwide”. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. Ten zjazd wyraża wyłącznie poglądy uczestniczek i uczestników i Unia nie może być pociągnięta do odpowiedzialności za żadne użycie zawartych w niej informacji.

vf_logo_color_72Działanie zostało współfinansowane ze środków Funduszu Wyszegradzkiego.

 

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, , ,