Seminarium: Warunkowanie finansowania rozwoju

Zapraszamy na seminarium: Warunkowanie finansowania rozwoju w kontekście zadłużenia krajów globalnego Południa – z polskich doświadczeń transformacji i współpracy rozwojowej 

Seminarium odbędzie się pod patronatem Collegium Civitas

Data: 19 września  2019; godziny: 11.00-18.30
Miejsce: Warszawa, Collegium Civitas, Pałac Kultury i Nauki, plac Defilad 1, piętro 12, sala 1222

Formularz rejestracyjny

Finansowanie rozwoju jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o powodzeniu szeroko rozumianej współpracy rozwojowej. Od tego w jaki sposób finansowany jest rozwój zależy skuteczność walki z nierównościami globalnymi i ubóstwem oraz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Pojęcie finansowania rozwoju obejmuje wiele aspektów, do których należą m.in. wysokość i jakość ODA (oficjalnej pomocy rozwojowej), mobilizacja zasobów krajowych (ang. domestic resource mobilisation), w tym problem unikania opodatkowania, zadłużenie i jego obsługa oraz warunkowanie pomocy finansowej (ang. aid conditionality).

Seminarium poświęcone będzie zebraniu wiedzy o tych aspektach, w kontekście doświadczeń Polski, jako niegdysiejszego biorcy pomocy zagranicznej oraz obecnego partnera we współpracy rozwojowej z krajami Partnerstwa Wschodniego oraz krajami globalnego Południa. Porozmawiamy o spójności polityk na rzecz rozwoju, a także o włączaniu wątku ekonomicznego do zakresu edukacji globalnej i do debaty publicznej. 

Korzystać będziemy z wiedzy o żywych debatach, dotyczących finansowania rozwoju, odbywających się w UE i na forach globalnych.

Cele seminarium:

  • pogłębienie wiedzy polskich organizacji pozarządowych zakresu zadłużenia krajów Południa w kontekście spójności polityk na rzecz rozwoju,
  • wsparcie przy włączaniu wątku ekonomicznego do zakresu edukacji globalnej.
  • zbudowanie nieformalnej koalicji organizacji, która będzie ważnym narzędziem do podnoszenia świadomości na temat rozwiązania systemowego, jakim jest dług zrównoważony (w perspektywie kilku miesięcy).

Dla kogo?

  • Polskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego, zaangażowanych we współpracę rozwojową lub edukację globalną (oraz organizacje rozważające takie zaangażowanie).
  • Instytucje interesujące się współpracą rozwojową (instytucje akademickie, badawcze, think-tanki, media i inne)

Prowadzący:

  • Gino Brunswijck – Policy & Advocacy Officer, EURODAD, specjalista ds rzecznictwa, autor raportów i analiz Eurodad dotyczących finansowania rozwoju, w szczególności warunkowania współpracy rozwojowej przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy;
  • dr Karina Jędrzejowska – Katedra Studiów Regionalnych i Globalnych, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski; opowie m.in o współpracy Polski z międzynarodowymi instytucjami finansowymi w latach 90. XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem warunkowania pomocy
  • Tomasz Skurzewski, Departament Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwo Finansów
  • Bartłomiej Tomalik – doświadczony praktyk pomocy rozwojowej, od 2003 r. pracował w różnych organizacjach międzynarodowych, m.in. PAH, People in Need, Action Against Hunger, Danish Refugee Council i in., zarówno bezpośrednio z beneficjentami, jak i przy projektach pomocy technicznej – międzyrządowej; m.in. w Gruzji, Ukrainie, Mołdawii i Białorusi.
  • Jan Chudzyński, specjalista ds. merytorycznych IGO, ekonomista rozwoju, działacz na rzecz sprawiedliwości globalnej – ekonomicznej i klimatycznej;
  • Marcin Wojtalik, ekspert i współzałożyciel IGO, od kilkunastu lat zajmuje się analizowaniem współpracy rozwojowej, edukacją globalną i kampaniami na rzecz odpowiedzialności globalnej.

gościnnie (przez połączenie internetowe):

  • Oksana Dutchak– specjalistka ds ruchów robotniczych oraz feminizmu z Katedry Socjologii Instytutu Politechnicznego w Kijowie oraz zastępczyni dyrektora ukraińskiego Centrum Badań Społecznych i Pracy. Jest autorką raportu dla Fundacji Róży Luksemburg o dewaluacji pracy kobiet i feminizmie po kryzysie na Ukrainie.
  • Lucas Castiglioni – absolwent stosunków międzynarodowych i wykładowca na Narodowym Uniwersytecie Środkowej Prowincji w Buenos Aires (UNICEN), badacz w Fundacji Badań Społecznych i Politycznych (FISyP), członek grupy “Kryzys i światowa gospodarka” Latynoamerykańskiej Rady Nauk Społecznych (CLACSO). 

Program i rejestracja:

Pobierz (PDF):  Zaproszenie i program seminarium 2019.09.19

Wypełnij formularz rejestracyjny i zarezerwuj sobie miejsce!

Zobacz też:

 

Logo Polska PomocProjekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa
Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

Unia EuropejskaProjekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Za treści wyrażone w tym
materiale odpowiada wyłącznie Instytut Globalnej Odpowiedzialności. Opinie
te w żadnym wypadku nie wyrażają oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.

 

Citizens for Financial Justice logo (small)

 

Wydarzenie realizowane w ramach przedsięwzięcia Citizens for Financial Justice.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, , , , , ,