Społeczeństwo bez mięsa – fantazja, czy konieczność? – debata

PANATO Cafe, Instytut Globalnej Odpowiedzialności i Le Monde Diplomatique – edycja polska zapraszają na debatę „Społeczeństwo bez mięsa – fantazja, czy konieczność?” wokół książki Jarosława Urbańskiego „Społeczeństwo bez mięsa. Socjologiczne i ekonomiczne uwarunkowania wegetarianizmu”, połączoną z wrocławską premierą komiksu #kryzysżywnościowy Evana D. G. Frasera.

Podczas spotkania będzie można otrzymać egzemplarz ilustrowanej opowieści o bezpieczeństwie żywnościowym.

9 lutego 2017 r. PANATO Cafe

Jedności Narodowej 68A, Wrocław

Godz. 18:00.

Jedzenie lub niejedzenie mięsa to nie tylko styl życia, czy chwilowa moda, ale kwestia polityczna. Jak podaje ONZ w raporcie z 2010 r., tylko globalna zmiana w kierunku wegetariańskiej, a wręcz wegańskiej diety jest niezbędna, by uratować świat od głodu i najgorszych skutków zmian klimatycznych. Z drugiej strony, globalne spożycie mięsa z roku na rok rośnie. Wiąże się to z ogromnymi kosztami środowiskowymi, społecznymi i etycznymi. Przemysłowa produkcja żywności odpowiada za ogromne skażenie wody i powietrza, rosnące nierówności, bezrobocie wśród rolników i rolniczek oraz wyjątkowe, bo usankcjonowane prawnie cierpienie zwierząt hodowlanych, nazywane wręcz holocaustem zwierząt.

W przeszłości jedzenie i niejedzenie mięsa wiązało się z podziałem klasowym – dieta mięsna przysługiwała ludziom wyżej ustawionym w strukturze społecznej. A jak jest obecnie? Jaka jest społeczna historia mięsa? Czy mięso faktycznie ma wpływ na relacje klasowe, systemy władzy czy gospodarcze rewolucje? Dlaczego mięso było i jest motorem napędzającym nierówności społeczne? I czy w związku z tym wegetarianizm faktycznie jest odpowiedzią na dzisiejszy kryzys systemu żywnościowego?

***W części wprowadzającej głos zabierać będą Jarosław Urbański, autor książki „Społeczeństwo bez mięsa. Socjologiczne i ekonomiczne uwarunkowania wegetarianizmu” oraz Magda Bodzan z IGO. Spotkanie poprowadzi Roland Zarzycki.

***Jarosław Urbański, socjolog, działacz społeczny związany między innymi z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowy Inicjatywa Pracownicza i poznańskim skłotem Rozbrat. W latach 80. związany z opozycją i ruchem Wolność i Pokój podejmującym problematykę pacyfistyczną i ekologiczną. Autor książek: “Globalizacji a konflikty lokalne” (2002), “Odzyskać miasto” (2005), “Prekariat i nowa walka klas” (2014) oraz licznych artykułów publicystycznych i naukowych.

***Magda Bodzan – trenerka, koordynatorka projektów z zakresu bezpieczeństwa żywnościowego w Instytucie Globalnej Odpowiedzialności, aktywistka. Autorka publikacji i scenariuszy z obszaru edukacji globalnej.

***dr Roland Zarzycki – nauczyciel akademicki, badacz, prelegent, autor prac naukowych, kierownik i koordynator wielu projektów społecznych i naukowo-badawczych. Członek Krajowej Rady Rozwoju Ekonomii Społecznej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej. Współautor zwycięskiego projektu Wrocław ESK 2016, od którego realizacji miasto Wrocław odstąpiło. Publicysta, aktywista, wegetarianin.

Debata realizowana jest w ramach projektu “TABLE FOR 9 BILLION: Promoting Europe’s role in growing food and climate justice worldwide” finansowanego ze środków Komisjii Europejskiej.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

,