Spotkanie z gośćmi z Kolumbii – ziemia a prawa człowieka

plakatZapraszamy na spotkanie poświęcone tematyce praw człowieka w Kolumbii, które odbędzie się 27 listopada 2013 r. w Warszawie. Nasi goście z Kolumbii opowiedzą o zawłaszczaniu ziemi w tym kraju, przyczynach i konsekwencjach dla społeczeństwa, szczególnie dla drobnych rolników. Spotkanie będzie okazją to rozmów z bezpośrednimi świadkami wydarzeń i refleksji na temat współpracy rozwojowej.

Trwający od lat 70′ XX wieku konflikt militarny w Kolumbii na wiele sposobów przyczynia się do usuwania drobnych rolników, ludności tubylczej i Afro- Kolumbijczyków z ich ziemi. Za pomocą grup paramilitarnych i przestępczych przejmuje się kontrolę nad dużymi połaciami ziemi na potrzeby kopalni złota, wydobycia ropy naftowej oraz zakładania plantacji oleju palmowego. W świetle światowego wyścigu po zasoby naturalne, nowych umów o wolnym handlu oraz rządowej promocji górnictwa i agrobiznesu, jest mało prawdopodobne aby popyt na ziemię w Kolumbii miał słabnąć.

Ziemia jest bez wątpienia jednym z najbardziej spornych zagadnień w trwających obecnie rozmowach pokojowych Kolumbijczyków w Hawanie. Konflikt zmusił miliony ludzi do opuszczenia swojej ziemi, zawłaszczonej w imię interesów ekonomicznych. Podczas spotkania przedstawiciele kolumbijskiego społeczeństwa obywatelskiego będą dzielić się swoimi doświadczaniami na temat zawłaszczania ziemi.

Spotkanie jest częścią szerszej europejskiej kampanii rzeczniczej i przekrojową prezentacją procesu zawłaszczania ziemi w Kolumbii w kontekście obecnych rozmów pokojowych. Każdy z  kolumbijskich gości IGO zaprezentuje kwestię zawłaszczania gruntów z innej perspektywy. Po prezentacji zapraszamy do dyskusji.

  • Jakie są główne przyczyny zawłaszczania ziemi w Kolumbii?
  • Jaki wpływ na przebieg procesu pokojowego ma zawłaszczanie ziemi i jakie perspektywy rozwiązania konfliktu istnieją obecnie?
  • Jak możemy być pewni, że rządy krajów europejskich i przedsiębiorstwa nie współuczestniczą w łamaniu praw człowieka?

Lokalizacja: Kawiarnio-księgarnia Wrzenie Świata
ul. Gałczyńskiego 7, Warszawa
Goście: Abilio Peña z Comisión Intereclesial de Justicia y Paz
César Jerez z Cimitarra River Valley w Catatumbo (ACVC)
Juana Pablo Soler z CENSAT
Data i czas : środa, 27 listopada 2013 19:00
Wstęp wolny
Języki: hiszpański i angielski (tłumaczenie na polski)

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce: