Stało się: 2.000.000 podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską przeciw TTIP i CETA!

Na dwa dni przed kluczowym głosowaniem Parlamentu Europejskiego w sprawie TTIP oddolna Europejska Inicjatywa Obywatelska „Stop TTIP” osiągnęła nowy rekordowy pułap liczby podpisów. Dwa miliony głosów to największa dotąd Europejska Inicjatywa Obywatelska (EIO) od momentu wprowadzenia tego mechanizmu w UE w roku 2012. W rzeczywistości wystarczyłaby połowa tych głosów. Co więcej, EIO „Stop TTIP” zebrała wymagane minimum podpisów w 14 krajach członkowskich, również dwukrotnie przekraczając wymagane minimum.

10 czerwca 2015 r. Parlament Europejski będzie głosował nad rezolucją ws. TTIP i zadecyduje o losie ISDS, arbitrażu inwestycyjnego, który wywołuje szczególne silny sprzeciw w Europie.

Michael Efler, członek Obywatelskiego Komitetu “Stop TTIP” komentuje:

“2 miliony ludzi domaga się zerwania negocjacji w sprawie TTIP. Członkowie Parlamentu Europejskiego powinni mieć to na uwadze podczas głosowania. Główną słabością projektu uchwały jest fakt, że otwiera ona drogę do włączenia ISDS (mechanizmu rozstrzygania sporów na linii inwestor-państwo). Pozwoli to międzynarodowym korporacjom pozywać rządy państw w prywatnych sądach w odpowiedzi na praktycznie jakiekolwiek działanie państwa, które w jakikolwiek sposób dotyka inwestycji zagranicznych lub obniża ich spodziewane zyski. Jest to praktyka, która podkopuje rządy prawa i wartości demokratyczne. Wzywamy Parlament Europejski do odrzucenia TTIP, ponieważ stanowi zagrożenie dla demokracji i ochrony europejskich standardów w zakresie prawa pracy, ochrony środowiska czy opieki zdrowotnej”.

Marcin Wojtalik z Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) przekonuje:

“ISDS w TTIP rozciągnąłby na całą Europę system przywilejów dla inwestorów, który jest nie tylko niepotrzebny, ale i niebezpieczny dla demokracji, i bardzo kosztowny dla podatnika. Polska znajduje się pod reżimem ISDS od ponad 20 lat, a dyskusje wokół TTIP dają szansę na pozbycie się tego systemu. Jeśli ISDS znajdzie się w TTIP, będzie bardzo trudno się z niego uwolnić, gdyż wymagałoby to renegocjacji umowy podpisanej przez 28 krajów członkowskich UE”.

Michael Efler dodaje: “Jeśli jasne sformułowania wyłączające ISDS z TTIP nie zostaną wprowadzone do rezolucji, najlepiej będzie, jeśli Parlament Europejski odrzuci ją w całości”.

EIO „Stop TTIP” to porozumienie ponad 470 organizacji obywatelskich i związków zawodowych ze wszystkich 28 krajów członkowskich UE. Podpisy zbierane będą do 6 października 2015 r., by jeszcze bardziej zwiększyć presję społeczną na unijnych decydentów. Do tej pory największymi europejskimi inicjatywami obywatelskimi (ECI) były “Woda jest prawem człowieka” (2013) oraz “Ktoś z nas” (2013).

Jesienią ubiegłego roku Komisja Europejska odmówiła rejestracji EIO “Stop TTIP”, powołując się na powody prawne. Organizacje pozarządowe walczą jednak o podważenie tej decyzji, a jednocześnie samodzielnie kontynuują zbieranie podpisów.

W Polsce w zbieranie podpisów zaangażowanych jest szereg organizacji pozarządowych. Swój podpis można złożyć m.in. na stronach www.TTIPNieDziekuje.pl, www.ObywateleDecyduja.pl i Stop-TTIP.pl

68 polskich organizacji wydało wspólne stanowisko „Uwaga TTIP” zwracające uwagę na zagrożenia związane z procesem negocjacji i treścią TTIP. Treść stanowiska i lista organizacji-sygnatariuszy znajduje się na stronie www.UwagaTTIP.pl. Inicjatorzy tej akcji zachęcają kolejne polskie organizacje do podpisania się pod stanowiskiem.

Kontakt dla prasy:

Marcin Wojtalik

Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO)

marcin.wojtalik(at)igo.org.pl, tel. 791 63 91 82, 22 659 62 33

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

,