Światowy Dzień Żywności 2020

Zachęcamy do lektury wywiadu o żywności i problemie głodu z przedstawicielem IGO. Wywiad ukazał się w portalu ngo.pl.

Obchodzony niedawno Dzień Żywności (16 października) przypomniał wielu o wartości pożywienia i tych, którym go brakuje. Przedstawiciel IGO w wywiadzie dla NGO.pl tłumaczy złożony mechanizm światowego głodu. I przekonuje, że możemy codziennie podejmować bardziej suwerenne decyzje żywnościowe, które ten mechanizm zatrzymają.

Ziemia mogłaby wykarmić dwukrotnie więcej ludzi niż obecna populacja naszej planety. To więc nie brak żywności, ale jej nierówna redystrybucja leży u podstaw problemu światowego głodu. Skąd się ona bierze? „Jeśli żywność traktujemy wyłącznie jako towar, to podlega ona takim samym zasadom jak każdy inny towar. To znaczy, robi się tylko to, co się opłaca” – wskazuje przedstawiciel IGO. A okazuje się, że często bardziej niż własna uprawa czy hodowla, opłaca się tani towar z zagranicy. W ten sposób biedne kraje zostają uzależnione od importu, na który części ludności w krajach globalnego Południa po prostu nie stać.

Jako remedium na tę sytuację przedstawiciel IGO wskazuje inne podejście: suwerenność żywnościową. Idea ta zakłada odtowarowienie żywności i stawia wyżywienie ludzkości jako cel sam w sobie. „Suwerenność żywnościowa ma (…) Zapewnić wystarczającą ilość zdrowej, wartościowej żywności dla wszystkich konsumentów na świecie, jednocześnie zapewniając producentom godziwe dochody, godziwą zapłatę za produkty” – mówi Marcin Wojtalik.

W jaki sposób można tego dokonać? Z jednej strony przeciwstawiając się istniejącej sytuacji, którą kształtują decyzje instytucji publicznych „sponsorowane” przez silnych lobbystów agrobiznesu. W tym celu za granicą, a powoli także w Polsce, działa ruch zwolenników suwerenności żywnościowej. Z drugiej, potrzeba bardziej świadomej konsumpcji. Kupowanie towarów od lokalnych producentów, produktów z naturalnych upraw, które nie eksploatują nadmiernie środowiska, niejednokrotnie droższych – w ten sposób inwestujemy jednocześnie w swoje zdrowie i naturę, ale też bardziej sprawiedliwy system żywienia.

Cały tekst można przeczytać w serwisie NGO.pl https://publicystyka.ngo.pl/wojtalik-traktujemy-zywnosc-jak-towar-i-to-jest-sedno-problemu

Zachęcamy również do lektury (w j.ang.) okolicznościowego komunikatu prasowego światowego ruchu drobnych rolników na rzecz suwerenności żywnościowej Via Campesina: https://viacampesina.org/en/food-sovereignty-is-the-flame-that-will-show-us-the-way-insists-la-via-campesina-as-it-marks-16october-in-a-pandemic-year/ 

Via Campesina przypomina, że z powodu pandemii Covid-19 problem głodu i niedożywienia dotknął dodatkowe 83-132 miliony osób, według szacunków FAO. Organizacja chłopska apeluje do rządów, by uznały ograniczenia obecnego światowego systemu żywnościowego, który jest niewydolny i niesprawiedliwy.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, , , , , , ,