TTIP: mechanizm rozstrzygania sporów – dyskusja na SGH

Zapraszamy na spotkanie pt. „Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) i mechanizm rozstrzygania sporów inwestycyjnych – szanse i zagrożenia”.

Spotkanie odbędzie się 22 maja 2014 r. o godz 15.20.

Szkoła Główna Handlowa,
w budynku A, obok budynku głównego SGH, sala 1A
Warszawa, al. Niepodległości 162

Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) to prawdopodobnie najważniejsza umowa handlowo-inwestycyjna w dzisiejszych czasach. Wpłynie ona nie tylko na kształt handlu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, ale też na stosunki gospodarcze na całym świecie.

Odbywające się od lipca 2013 r. negocjacje UE-USA wywołują nadzieje i budzą obawy. Zwolennicy umowy podkreślają korzyści dla gospodarek obydwu bloków, a przeciwnicy podkreślają koszty i zagrożenia, które niesie z sobą umowa.

Źródłem kontrowersji wokół TTIP jest również system rozstrzygania sporów pomiędzy inwestorami a państwami (ang. Investor-to-State Dispute Settlement, ISDS). W związku z kontrowersjami związanymi z ISDS, Komisja Europejska prowadzi obecnie konsultacje społeczne.

Uczestnicy spotkania zdobędą najważniejsze informacje o systemie rozstrzygania sporów inwestycyjnych – argumenty zwolenników, jak i przeciwników uwzględnienia ISDS w TTIP.

Na spotkaniu powiemy o tym czym jest TTIP, jak może on wpłynąć na każdego z nas, dlaczego tak ważne jest włączenie się w konsultacje Komisji Europejskiej i jak wypełnić formularz konsultacyjny.

Spotkanie poprowadzi przedstawiciel Instytutu Globalnej Odpowiedzialności (IGO).

Organizator: SKN Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, SGH.

Zapraszamy!

Zobacz też: