Ważne deklaracje rządu po wręczeniu petycji CETA i TTIP

Warszawa, 12 maja 2016 r.

W dyskusjach o TTIP i CETA Polska musi uwzględnić los rolników i konsumentów

W przeddzień spotkania ministrów ds. handlu Unii Europejskiej grupa polskich organizacji pozarządowych przekazała do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pierwsze 10.000 podpisów pod petycją w obronie polskich rolników i konsumentów[1]. Jeśli umowy TTIP i CETA wejdą w życie, napływ tańszej, ale niskiej jakości żywności zza oceanu doprowadzi do upadku wielu gospodarstw rolnych w naszym kraju i osłabi ochronę konsumentów. Organizacje apelują, aby przedstawiciel polskiego rządu uwzględnił kwestie rolnictwa i żywności w rozmowach ministrów handlu, które odbędą się 13 maja.

Na spotkaniu towarzyszącym przekazaniu podpisów przedstawiciele polskiego rządu złożyli dwie ważne deklaracje. Wojciech Pobór-Pągowski, Zastępca Dyrektora w Departamencie Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju oświadczył, że Polska będzie zabiegała o to, żeby CETA uznana została za tzw. porozumienie mieszane. Będzie to oznaczało konieczność przeprowadzenia procesu ratyfikacji przez każde z państw członkowskich UE. Natomiast Jacek Bogucki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zadeklarował, że na spotkaniu ministrów rolnictwa UE w przyszłym tygodniu strona polska poruszy temat wpływu umów TTIP i CETA na europejskie rolnictwo.

Dokumenty z negocjacji umowy handlowej TTIP, które niedawno wyciekły, potwierdzają, że umowa może skutkować złagodzeniem europejskich przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności. Ucierpią na tym zarówno konsumenci, jak i rolnicy prowadzący tradycyjne rodzinne gospodarstwa. Negocjacje CETA (UE-Kanada) już się skończyły i umowa czeka na decyzje państw członkowskich, które mają zapaść jeszcze w tym roku. Umowa CETA jako pierwsza może otworzyć szeroko drzwi do polskiego rynku towarom zza oceanu, które do tej pory nie były dopuszczone m.in. ze względu na ochronę rolników i konsumentów.

Kampanię zbierania podpisów prowadzi sześć polskich organizacji: Akcja Demokracja, Forum Rolnictwa Ekologicznego, Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO), Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO), Stowarzyszenie Ekoland i Związek Zawodowy Rolników Ekologicznych im. Świętego Franciszka z Asyżu. Pierwsze 10.000 podpisów przekazane zostanie do Kancelarii Premiera, ale zbiórka będzie kontynuowana. Wraz z podpisami Pani Premier otrzymuje również zaproszenie do spotkania i dialogu ws. stanowiska Polski wobec TTIP i CETA.

Organizacje apelują do Premier Beaty Szydło o dążenie do całkowitego i jednoznacznego wyłączenia z umów TTIP i CETA wszystkich kwestii, które mają negatywny wpływ na tradycyjne rolnictwo rodzinne i rolnictwo ekologiczne, oraz tych, które mogą zagrozić jakości i bezpieczeństwu polskiej żywności. Jeśli inne kraje nie zgodzą się na taki postulat, Polska powinna te umowy odrzucić.

13 maja odbędzie się spotkanie unijnych ministrów ds. handlu dotyczące m.in. TTIP i CETA. Nie przesądzi ono ostatecznie o przyszłości tych umów, ale organizacje obawiają się, że polski rząd może złożyć na nim deklarację poparcia, z której w przyszłości trudno będzie się wycofać, jeśli negocjatorzy nie spełnią warunków stawianych przez Polskę.

W ostatnim czasie w Polsce i Europie nasiliła się krytyka negocjowanych umów o wolnym handlu. 8 maja wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi powiedział dla IAR m.in.: „(…) jest różnica cen i na ogół jest ona na niekorzyść Europy. Przez narzucone wysokie standardy jakościowe, ale też związane z ochroną środowiska, produkujemy drożej”. W tej samej depeszy minister środowiska, Jan Szyszko powiedział: „Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Stany Zjednoczone Ameryki Północnej dbają o własne interesy i dla nich wielką szansą jest otwarcie rynku europejskiego m.in. w zakresie eksportu żywności produkowanej głównie na bazie genetycznie modyfikowanych organizmów i to jest ogromne zagrożenie dla Polski”.

Kilka dni wcześniej Francja zagroziła wstrzymaniem negocjacji TTIP właśnie z powodu obawy o standardy zdrowotne i środowiskowe. 7 maja kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało przeciw TTIP i CETA w Rzymie, a kilkanaście dni wcześniej 250.000 w Hanoverze.

Kontakt dla mediów:

Marcin Wojtalik, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, [email protected], 733 530 885

Piotr Trzaskowski, Akcja Demokracja, [email protected], 509 162 988

Paulina Lota, Instytut Spraw Obywatelskich INSPRO, [email protected], 506 484 387

[1] Tekst petycji znajduje się pod adresami www.akcjademokracja.pl/rolnictwo i https://chcewiedziec.pl

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, ,