W przypływie świątecznej dobroczynności czujesz pokusę, by dać też coś „na Afrykę”? Na webinarium, które odbędzie się 13.12.2018 r. opowiemy o sytuacji finansowej Afryki, w tym o problemie zadłużenia.
Poruszają Cię apele organizacji pomagających biednym dzieciom na „czarnym lądzie”? W takim razie posłuchaj innej historii – faktów, które pomogą Ci sensownie i świadomie wykorzystać Twoją wrażliwość na działania, które naprawdę mogą coś zmienić.
Zapraszamy na webinarium, które odbędzie się w czwartek, 13 grudnia o godz. 20:00. Zarejestruj się teraz!
48 lat temu kraje bogate obiecały oficjalnie, że przeznaczą 0,07 swojego produktu krajowego brutto na pomoc krajom zmagającym się ze skrajnym ubóstwem, głodem, brakiem środków na edukację i ochronę zdrowia. Jak rządy państw wywiązują się z tego zobowiązania? Zapewne domyślasz się, że słabo.
Ale są też pozytywne wiadomości! Jedną z inicjatyw, które naprawdę pomogły krajom najuboższym była inicjatywa HIPC, dzięki której, w wyniku światowej kampanii organizacji pozarządowych, kościołów i ruchów społecznych – umorzona została znaczna część długów krajów najuboższych na przełomie tysiącleci. Dzięki temu, rządy tych krajów nie musiały już przeznaczać dużej części swoich budżetów na spłacanie pożyczek państwom bogatym i międzynarodowym instytucjom finansowym. Mogły wreszcie odetchnąć. Mniej ważna stała się pomoc zagraniczna.
Niestety, obecnie wyzwanie się powtarza. Z różnych powodów (o których będziemy rozmawiać na webinarium) kraje biedne znowu stoją przed kryzysem zadłużenia.
Ty możesz pomóc! Nie poprzez wpłatę „na Afrykę” w geście świątecznej euforii. Ale bardziej długofalowo – poprzez nagłaśnianie i edukowanie o problemie zadłużenia krajów globalnego Południa i wskazywanie, co teraz, konkretnie trzeba zrobić. Dzięki webinarium zdobędziesz wiedzę, która sprawi, że Twoje poczucie solidarności z ubogimi na świecie będzie przynosiło dobre skutki przez cały rok, a nie tylko gdy wokół dźwięczą świąteczne melodie.
Prowadzący
Marcin Wojtalik – ekspert Instytutu Globalnej Odpowiedzialności. Zajmuje się tematyką globalną, edukacją globalną i analizami na temat współpracy rozwojowej. Jego wystąpienie na webinarium będzie pełne faktów i jasno wytłumaczonych opisów globalnych mechanizmów.
Zarejestruj się na webinarium teraz!
Rejestracja i linki
- Zarejestruj się na webinarium 13 grudnia 2018 r. o godz. 20:00
- Wydarzenie na Facebooku na temat tego webinarium
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa
Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być
utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Za treści wyrażone w tym
materiale odpowiada wyłącznie Instytut Globalnej Odpowiedzialności. Opinie
te w żadnym wypadku nie wyrażają oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.