Wielki quiz o ISDS & TTIP [po angielsku]

 

 

GREAT_ISDS_TTIP_QUIZ_vraag-09Jeśli znacie język angielski, zapraszamy do zabawy – quizu dotyczącego ISDS oraz TTIP, który przygotowały nasze partnerskie organizacje SOMO oraz TNI. Oprócz zabawy, quiz ma na celu także podniesienie społecznej świadomości i wiedzy w zakresie ISDS oraz TTIP – dlatego warto zachęcać do zmierzenia się z nim wszystkich znajomych! Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) jest obecnie w centrum europejskiej debaty politycznej. Z kolei arbitrażowy mechanizm rozstrzygania sporów inwestor przeciwko państwu (ISDS), okazuje się być jednym z najbardziej kontrowersyjnych jego elementów.

Obecnie mamy na świecie przeszło 3 200 bilateralnych umów handlowych. Wiele z nich zawiera wbudowany mechanizm arbitrażowy, który pozwala korporacjom pozywać państwa przed prywatnymi panelami arbitrażowymi działającymi poza systemem prawnym. Procesy odbywające się w ramach ISDS coraz bardziej rozgrzewają debatę publiczną, zwłaszcza w kontekście umów TTIP oraz CETA (Kompleksowa Umowa Handlowo-Inwestycyjna; UE-Kanada).

Sprawdźcie, co wiecie na ten temat! Dlaczego wyłącznie zagraniczne firmy mają mieć dostęp do arbitraży odbywających się poza publiczną kontrolą? Kto korzysta z przedkładania interesu rynków ponad prawodawstwo w obszarze prawa pracy i ochrony środowiska? Uczestnicy quizu mogą przetestować swoją wiedzę i poszerzyć swoje krytyczne rozumienie mechanizmów arbitrażowych. Gra wprowadza tematy w sposób losowy na dwóch poziomach trudności: początkujący oraz zaawansowany.

Na chwilę obecną quiz dostępny jest po angielsku: WIELKI QUIZ ISDS & TTIP.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, ,