Wspieramy inicjatywę Foodsharing Warszawa!

foodsharingdzielsie

 

 

 

 

 

Foodsharing Warszawa to wolontariacka inicjatywa, która umożliwia producentom i dystrybutorom żywności, a także osobom indywidualnym podzielenie się nadmiarową żywnością. Produkty zamiast niepotrzebnie się zmarnować trafią do osób, które z nich skorzystają. Foodhsaring udostępnia przestrzeń, w której każdy może podzielić się lub poczęstować jedzeniem. Takie miejsca to tzw. Jadłodzielnie – specjalnie oznaczone lodówki i szafki. Otwiera je, w popularnych punktach miasta, np. na uczelniach, w akademikach, przy bazarach. „Zachęcamy sklepy, restauracje i osoby indywidualne do dzielenia się nadwyżkami żywności, która mogłaby się zmarnować” -  mówią założycielki i założyciele Foodsharingu Warszawa.

Dlaczego to ważne?

Na świecie marnuje się około 1/3 żywności, zanim trafi na talerze. W krajach wysokouprzemysłowionych, najwięcej jedzenia marnuje się na poziomie detalicznym i konsumenckim – w sklepach i lodówkach. W krajach Południa najwięcej żywności wyrzuca się w gospodarstwach rolnych z uwagi na nieodpowiednio przygotowaną infrastrukturę, służącą do przechowywania i przetwarzania żywności.

Każdego roku w UE około 88 mln ton żywności trafia na śmietnik. W Polsce marnuje się rocznie około 9 milionów ton żywności, z czego 2 miliony przypada na indywidualnych konsumentów.

Zmarnowana żywność to zmarnowane woda, energia, gleba, praca ludzi. Zmarnowana żywność to wyraz braku szacunku dla prawie 800 mln ludzi, którzy nadal zmagają się z problemem głodu.

Co możesz zrobić?

RATUJ ŻYWNOŚĆ!

Jako osoba prywatna:

• Kupuj mniej, a lepszej jakości
• Planuj swoje zakupy

• Dziel się jedzeniem, którego nie możesz zagospodarować – przynoś produkty do Jadłodzielni. Listę Jadłodzielni znajdziesz tu: www.foodsharing.pl, Facebook: Foodsharing Warszawa.
• Częstuj się żywnością z Jadłodzielni.
• Pomóż w założeniu Jadłodzielni w swojej okolicy.
• Pytaj sklepy i restauracje w twojej okolicy, czy chciałyby współpracować
z Foodsharing Warszawa.
• Przekaż Foodharingowi sprawną lodówkę lub szafkę kuchenną, której już nie potrzebujesz.
• Zostań Ratownikiem – odbieraj jedzenie z umówionych miejsc w okolicy i dostarczaj je
do Jadłodzielni.

Jako sklep lub gastronomia:
• Skontaktuj się z Foodsharingiem Warszawa
• Rozpocznij z nimi współpracę! Ustalcie jej zasady – terminy i reguły odbiorów.
Kontakt:
e-mail: [email protected]

Facebook: Foodsharing Warszawa

www: foodsharing.pl

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

[1] https://ec.europa.eu/food/safety/food_waste/stop_en

eu-195e7c5ePublikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej. Projekt „TABLE FOR 9 BILLION: Promoting Europe’s role in growing food and climate justice worldwide” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. Ta publikacja wyraża wyłącznie poglądy autorek i autorów i Unia nie może być pociągnięta do odpowiedzialności za żadne użycie zawartych w niej informacji.