Wypożycz film “Pełny talerz dla 10 miliardów”!

Na świecie jest wystarczająco żywności, aby zaspokoić potrzeby wszystkich ludzi. Jednak światowy system żywnościowy jest niesprawiedliwy – kiedy blisko 1,5 mld ludzi cierpi na nadwagę lub otyłość, około 795 milionów osób codziennie zmaga się z problemem głodu. Szacuje się, że w 2050 r. będzie nas na świecie 10 miliardów. Czy to oznacza, że liczba głodnych wzrośnie?

pelny_talerz_dla_10_miliardow_ludziTRAILER
Obecnie dominujący model gospodarstwa uprzemysłowionego nie jest odpowiedzią na problem głodu, gdyż produkowana w taki sposób żywność okupiona jest zbyt wysokimi kosztami ludzkimi i środowiskowymi. Masowa produkcja żywności nadzorowana jest przez garstkę agrokorporacji, dla których liczy się głównie zysk. Uzależniają od siebie rolników, sprzedając im patentowane nasiona, które co roku rolnicy muszą ponownie kupować, albo zagrabiają ich ziemie pod monokultury, przyczyniając się do pogłębiania nierówności globalnych i bezrobocia na terenach wiejskich. Pojawiające się alternatywy, takie jak agroekologia, kooperatywy spożywcze czy RWS-y (Rolnictwo Wspierane przez Społeczność), choć rosną w siłę, nadal pozostają na obrzeżach obecnego systemu.

W świetle gorących dyskusji na temat produkcji bezpiecznej i zdrowej żywności reżyser filmu przedstawia szerokie i analityczne spojrzenie na temat globalnego systemu żywnościowego i dystrybucji jedzenia – od sztucznego mięsa, insektów, uprzemysłowionych gospodarstw po alternatywne kooperatywy spożywcze, RWSy i własne uprawy. Reżyser podróżuje z kamerą po całym świecie, dokumentując różne postawy, rozwiązania i perspektywy. Mogą one okazać się ciekawą alternatywą dla zbliżającej się katastrofy, której ludzkość na razie sobie nie uświadamia i na którą pozostaje całkiem ślepa.

Chcesz zorganizować pokaz filmu w szkole?

1. Wypełnij oświadczenie i prześlij je na adres [ film10miliardow @ igo.org.pl ].
2. W mailu podaj nazwę szkoły, datę planowanego pokazu oraz etap edukacyjny, do którego adresowany będzie film.
3. Po otrzymaniu linku do filmu ściągnij go w przeciagu 7 dni. Po tym czasie link zniknie.
4. Po przeprowadzeniu projekcji filmu prześlij na adres [ film10miliardow @ igo.org.pl ] krótkie sprawozdanie (data pokazu, etap edukacyjny, liczba osób na pokazie, komentarze młodzieży).

Film objęty jest roczną licencją edukacyjną. Może być pokazywany tylko i wyłącznie na terenie szkoły, nieodpłatnie, w okresie od 1.10.2016 do 1.10.2017 r.

 

eu-195e7c5eFilm powstała dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej i wyraża wyłącznie poglądy Instytutu Globalnej Odpowiedzialności. Unia Europejska nie może być pociągnięta do odpowiedzialności za żadne użycie zawartych w nim informacji.

 

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, ,