Zaproszenie na dwa briefingi w piątek, 18.12.2015 r.

Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) serdecznie zaprasza na dwa briefingi ze śniadaniem dla dziennikarzy, które odbędą się w piątek, 18.12.2015 r. w Państwomiasto, ul. Andersa 29 w Warszawie.
Briefing 1: w godz. 10:00-11:30

Prawo do żywności w kontekście zmian klimatycznych i uregulowania działalności korporacji

Jonathan Peuch, analityk związany z Transnational Institute (TNI), zaprezentuje jeden z głównych nurtów obecnej debaty międzynarodowej dotyczącej związku zmian klimatycznych z prawami człowieka i ochroną drobnych rolników. Spotkanie z ekspertem przybliży takie zagadnienia jak:

  • ocena niedawnego szczytu klimatycznego w Paryżu przez organizacje działające na rzecz praw człowieka – szczególnie prawa do żywności i prawa do ziemi
  • międzynarodowe standardy chroniące drobnych rolników w krajach globalnego Południa
  • prawa człowieka a inwestycje w Afryce, kontekst prawny i polityczny – ze szczególnym uwzględnieniem celów współpracy rozwojowej.

Przed i po briefingu będzie możliwość indywidualnych wywiadów z ekspertem.

Briefing 2: w godz. 11:45-13:15

Obecna konferencja ministerialna Światowej Organizacji Handlu (WTO) a polska i europejska debata o TTIP i innych umowach handlowo-inwestycyjnych oraz postulaty organizacji pozarządowych.

Eksperci IGO, Maria Świetlik i Roland Zarzycki, „na gorąco” scharakteryzują odbywającą się w Nairobi w dniach 15-18 grudnia konferencję ministerialnej Światowej Organizacji Handlu (WTO) w kontekście bieżących debat w Polsce i Europie na temat Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) oraz współpracy rozwojowej i niedawnego szczytu klimatycznego w Paryżu. Eksperci IGO zaprezentują następujące zagadnienia:

  • stanowisko 460 organizacji pozarządowych ze 150 krajów na konferencję WTO;
  • związek między obecnymi wydarzeniami w WTO i negocjacjami umów takich jak TTIP;
  • wpływ umów handlowo-inwestycyjnych na zmiany klimatyczne i sytuację zagrożonych nimi społeczności, szczególnie ubogich rolników w krajach globalnego Południa;
  • przykład z „kuchni” negocjacji: na podstawie „przecieku” który pojawił się w trakcie negocjacji, zaprezentujemy, jak zmieniały się kolejne wersje dokumentu końcowego COP21, czego skutkiem jest prymat liberalizacji handlu nad prawami człowieka i promowanie dalszych przywilejów korporacji międzynarodowych.

Kontakt dla mediów:
Maria Świetlik: tel. 602 130 875; [email protected]
Marcin Wojtalik: tel. 791 639 182; [email protected]
Roland Zarzycki, tel. 605 760 122, [email protected]

 

Polska Pomoc

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

 

 

Projekt wlogo_ue-300x195spółfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Za treści wyrażone w tym materiale odpowiada wyłącznie Instytut Globalnej Odpowiedzialności. Opinie te w żadnym wypadku nie wyrażają oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.

 

Logo EYD2015

 

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce: