“Żywność – logika zysku”. Debata w Krakowie, 3.02.2017 r.

Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Le Monde Diplomatique – edycja polska oraz Spółdzielnia “Ogniwo” Kraków zapraszają na krakowską premierę komiksu #kryzysżywnościowy Evana D. G. Frasera, połączoną z dyskusją pt. “Żywność – logika zysku”. Podczas spotkania będzie można otrzymać egzemplarz ilustrowanej opowieści o bezpieczeństwie żywnościowym.

zrzut-ekranu-z-2016-12-12-171147
W latach 2008 i 2010 byliśmy świadkami dwóch fal niszczycielskiego kryzysu żywnościowego. Po raz pierwszy w historii ludzkości klęska głodu i dramatyczny wzrost niedożywienia ogarnęły całą planetę. W ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy na świecie przybyło 100 milionów głodujących, choć produkcja żywności wystarczała na zaspokojenie potrzeb populacji znacznie większej niż ta, która zamieszkuje dziś Ziemię. Jak to możliwe? Światowy kryzys żywnościowy nie był spowodowany brakiem żywności, ale spekulacjami na globalnych rynkach produktów żywnościowych. Wzmagały go strukturalne konsekwencje narzucenia rolnictwu logiki towarowej w ramach neoliberalnych restrukturyzacji gospodarek wielu krajów w latach 80. i 90. XX wieku.

Jaki jest wpływ logiki zysku na rolnictwo?
Na czym polega finansjeryzacja i globalizacja rynków produktów żywnościowych?
Jak i dlaczego wielkie korporacje wypychają drobnych chłopów z rynku?
Czy industrializacja rolnictwa jest dobrą odpowiedzią na niedożywienie i głód setek milionów ludzi?
Czy stoimy w obliczu nowych wojen chłopskich?

Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) i Le Monde Diplomatique – edycja polska zapraszają do dyskusji w Spółdzielnia “Ogniwo” Kraków, 3 lutego 2017 r. o godz. 18:00.

W części wprowadzającej głos zabierać będą Przemysław Wielgosz (LMD), Magda Bodzan (IGO) i Joanna Bojczewska. Spotkanie poprowadzi Roman Kurkiewicz.

Przemysław Wielgosz – dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny polskiego wydania miesięcznika Le Monde Diplomatique oraz redaktor naczelny serii książkowych Biblioteka Le Monde diplomatique i Biblioteka alternatyw ekonomicznych. Autor książki “Opium globalizacji”, współautor książek “Koniec Europy jaką znamy” i “TTIP – pułapka transatlantycka” oraz współautor książki “Futuryzm miast przemysłowych”. Autor wstępu do komiksu #kryzysżywnościowy Ilustrowana opowieść o bezpieczeństwie żywnościowym.

Magda Bodzan – trenerka, koordynatorka projektów z zakresu bezpieczeństwa żywnościowego. Autorka publikacji i scenariuszy z obszaru edukacji globalnej.

Joanna Bojczewska – rolniczka, studentka Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego, zaangażowana w rozwój polskiego ruchu na rzecz suwerenności żywnościwej Nyeleni Polska. Celem ruchu jest włączenie do debaty publicznej pojęcia Suwerenności Żywnościowej oraz promocję rodzinnego, lokalnego rolnictwa i agroekologii w kontraście wobec rolnictwa przemysłowego i agrochemii.

Roman Kurkiewicz – dziennikarz i publicysta. Pracował w „Gazecie Wyborczej” od początku jej istnienia, gdzie współtworzył m.in. „Magazyn Gazety”. Był również pracownikiem działu publicystyki TVP2, gdzie współpracował przy takich programach, jak „Tok Szok” czy „Magazyn Literacki”. W 2002 i ponownie od stycznia 2012 do końca września 2012 redaktor naczelny „Przekroju”, w międzyczasie przez kilka lat był felietonistą tego tygodnika (cykle: „Łżem i wobec” i „Lewomyślnie”). Do października 2010 r. prowadził w Tok FM programy: „Pod tytułem”, „Kurkiewy” oraz „Mówi się”. Od października 2011 prowadził audycję o książkach „Pod tytułami” w rozgłośni Radio dla Ciebie. Obecnie związany z Collegium Civitas.

Debata realizowana jest w ramach projektu “TABLE FOR 9 BILLION: Promoting Europe’s role in growing food and climate justice worldwide” finansowanego ze środków Komisjii Europejskiej.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

,