Jeśli zostałeś pobłogosławiony dobrym wzrokiem, łatwo jest przyjąć oczy za pewnik. Jednak problemy ze wzrokiem mogą z czasem poważnie wpłynąć na twoje życie. W rzeczywistości utrata wzroku może obniżyć jakość życia i zwiększyć ryzyko depresji, cukrzycy i innych problemów zdrowotnych, zgodnie z amerykańskimi Centers for Disease Control and Prevention.

Praktykowanie prostych, codziennych nawyków może pomóc poprawić zdrowie oczu i zmniejszyć ryzyko problemów w przyszłości.

Chcesz więcej wskazówek zdrowotnych? Sprawdź, dlaczego pokarmy bogate w omega-3 oferują korzyści dla Twojego zdrowia, dlaczego Twoje okulary stają się mgliste i jak je zatrzymać oraz odpowiedni kolor okularów przeciwsłonecznych dla zdrowia oczu.

Nosić okulary przeciwsłoneczne

Wystawienie oczu na działanie promieni ultrafioletowych może z czasem spowodować uszkodzenie. Noszenie okularów przeciwsłonecznych może blokować szkodliwe światło UV, zmniejszając ryzyko chorób oczu, takich jak zaćma, oparzenia słoneczne, rak oka i narośla wokół oka, zgodnie z Amerykańską Akademią Okulistyki. Okulary polaryzacyjne z dymnymi lub szarymi soczewkami mogą zapewnić najlepszą ochronę przed promieniami słonecznymi i zmniejszyć odblaski.

Rób przerwy na ekranie

Wydłużony czas przed ekranem może powodować suchość oczu, ból szyi i ramion, niewyraźne widzenie, bóle głowy i cyfrowe zmęczenie oczu lub zespół widzenia komputerowego. Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne zaleca stosowanie zasady 20-20-20, aby zapobiec syndromowi widzenia komputerowego. Co 20 minut patrz na coś oddalonego o co najmniej 20 stóp przez 20 sekund.

Rób też przerwy na książki

Czas przed ekranem to nie jedyny sposób na zmęczenie oczu. Kiedy czytasz książkę, prawdopodobnie trzymasz ją z bliska przez długi czas, też. Obie czynności mogą prowadzić do krótkowzroczności lub krótkowzroczności, co oznacza, że odległe obiekty są rozmyte, podczas gdy rzeczy z bliska są jasne.

Tak jak powinieneś używać reguły 20-20-20 do robienia przerw na ekranie, powinieneś również używać tej reguły do przerw na książki. Jeśli jesteś pochłonięty tym, co czytasz lub robisz na komputerze, Ustaw alarm, aby nie przegapić 20-minutowej przerwy.

Rób też przerwy na książki

Poruszaj swoim ciałem

Regularne ćwiczenia mogą zapewnić korzyści dla zdrowia oczu, takie jak promowanie zdrowych naczyń krwionośnych i obniżenie ryzyka rozwoju jaskry i retinopatii cukrzycowej, donosi AAO. CDC zaleca co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności aerobowej co tydzień oraz dwa dni treningu siłowego dla mięśni. Możesz także ćwiczyć ćwiczenia oczu, aby zmniejszyć napięcie i zmęczenie oczu, siedząc przy biurku.

Wyjdź na zewnątrz

Dzieci i dorośli muszą często wychodzić na zewnątrz, nawet jeśli wykonujesz zalecane ćwiczenia w pomieszczeniu. Badania pokazują, że dzieci spędzające czas na świeżym powietrzu mają mniejsze ryzyko rozwoju krótkowzroczności w okresie dojrzewania i jako dorośli. Zabawa z dziećmi na lokalnym placu zabaw, spacery po lesie, a nawet zabawa na podwórku mogą pomóc całej rodzinie zachować zdrowie i aktywność. Nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych!

Nie pal

Powszechnie wiadomo, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia. Według Food and Drug Administration może również zwiększać ryzyko rozwoju chorób oczu, takich jak zaćma lub zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Palacze mają dwa lub trzy razy większe ryzyko rozwoju zaćmy i do czterech razy większe ryzyko AMD. Przyszłe badania mogą ustalić, czy palenie papierosów może również powodować jaskrę, chorobę oczu Gravesa-Basedowa, chorobę oczu tarczycy i zachęcać do wystąpienia lub progresji retinopatii cukrzycowej. Aby poprawić swoje zdrowie, zbuduj Plan rzucenia palenia.

Jedz zbilansowane posiłki
Pokarmy, które jesz każdego dnia, mogą poprawić zdrowie oczu. Spożywanie pokarmów bogatych w witaminy A, C i E, beta-karoten, kwasy tłuszczowe omega-3, luteinę, zeaksantynę i cynk może wspomóc wzrost komórek, zmniejszyć stan zapalny tkanki oka i ograniczyć wolne rodniki, które mogą uszkodzić oczy.