Komisja śledcza w PE dotycząca zbadania afery Luxleaks

Tax Justice Europe, którego IGO jest częścią, wydało oświadczenie, w którym wzywa do utworzenia Komisji Śledczej w PE.

Parlament Europejski powinien powołać komisję śledczą ds. unikania opodatkowania. Parlamentarzyści powinni wesprzeć list, który krąży w PE, a wzywający do utworzenia komisji śledczej w sprawie afery Luxleaks, która miałby za zadanie zbadać unikanie opodatkowania przez korporacje i ustawodawstwo krajów członkowskich UE – powiedzieli dzisiaj przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Przedstawiciele IGO w odpowiedzi na unikanie  opodatkowania przez korporacje w UE, wysłali do polskich europarlamentarzystów list, w którym popierają pomysł ugrupowania utworzenia samodzielnej komisji śledczej w PE.

- Afera Luxleaks ujawniła, że międzynarodowe korporacje nadużywają systemy podatkowe krajów europejskich, żeby uniknąć płacenia miliardów podatków, a pewne rządy krajów UE im w tym procederze pomagają – mówi Daria Żebrowska-Fresenbet.

Trzeba działać szybko i zdecydowanie Opinia publiczna jest coraz bardziej oburzona faktem, że wielkie firmy unikają płacenia podatków, szczególnie teraz, gdy sytuacja ekonomiczna nie jest według społeczeństwa najlepsza.

- Parlament Europejski powinien podjąć wszelkie możliwe kroki, żeby opanować tę machinę nadużyć, poczynając od silnej i dobrze wyposażonej z materiały źródłowe komisji śledczej. Ograniczenie się do łagodniejszych środków, takich jak raport wstępny przygotowany przez obecny komitet, mogą świadczyć o pobłażliwym traktowaniu sprawy i zamiataniu problemu pod dywan – powiedziała Tove Ryding z Eurodad.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce: