Ponad 100 tysięcy podpisów w kilka godzin: Stop TTIP

Europejskie organizacje w kilka godzin zebrały ponad 100.000 podpisów pod petycją w sprawie umów handlowych TTIP i CETA.

Zbiórka podpisów rozpoczęła się 7 października. Już o godzinie 13:00 tego samego dnia liczba podpisów zebranych przez organizacje przekroczyła sto tysięcy.

Petycję można podpisać również po polsku.

Koalicja ponad 250 organizacji z 22 krajów członkowskich UE zbiera podpisy w ramach oddolnej Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (EIO). Po tym, jak we wrześniu br. wniosek o rejestrację EIO został odrzucony przez Komisję Europejską, organizacje skupione w koalicji postanowiły rozpocząć zbiórkę podpisów bez oficjalnej rejestracji.

W komunikacie prasowym organizacje zapowiadają również wystąpienie na drogę prawną, gdyż uważają, że uzasadnienie odmowy rejestracji jest wątpliwe pod względem prawnym. Przed złożeniem wniosku o rejestrację organizacji zleciły niezależną opinię prawną, która pozytywnie oceniała wniosek.

Niedawno 40 polskich organizacji i koalicji organizacji wystosowało wspólne stanowisko, w którym zwracają uwagę na zagrożenia związane z TTIP – umową handlową pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Stanowisko wraz z listą sygnatariuszy znajduje się na stronie: https://UwagaTTIP.pl.

Przeczytaj też:

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

,