Seminarium dla organizacji o Sprawiedliwej Elektronice

Warto przyjść na seminarium dla organizacji o sprawiedliwej Elektronice, które organizuje Instytut Wydawniczy Książka i Prasa we współpracy z Le Monde Diplomatique edycja polska i Instytutem Globalnej Odpowiedzialności.

Seminarium Sprawiedliwa Elektronika

 

Organizatorzy kierują zaproszenie przede wszystkim do organizacji, które zajmują się tematem odpowiedzialnej konsumpcji, praw człowieka i praw pracowniczych, odpowiedzialnością społeczną biznesu, edukacją globalną, zrównoważonym rozwojem oraz ochroną środowiska.

Tematem przewodnim spotkania będzie (nie)sprawiedliwa elektronika w kontekście odpowiedzialności korporacji, instytucji publicznych i obywateli.

Gdyby świat wyglądał tak, jak opisują go raporty o CSR, organizacje społeczne byłyby zbędne. Tymczasem nierówności na świecie pogłębiają się, korporacje zyskują coraz większy wpływ na państwa i społeczeństwa, wyzysk w fabrykach dalej istnieje, a globalna katastrofa klimatyczna staje się coraz bardziej realna.
Chcemy wspólnie zastanowić się jak skutecznie przeciwdziałać tym zjawiskom w kontekście sprawiedliwej elektroniki.

Podczas seminarium uczestnicy i uczestniczki:

  • usystematyzują wiedzę, uzupełniając ją o perspektywę innych organizacji. Zaczniemy od konkretnych przykładów mających związek z produkcją i dystrybucją elektroniki (skutki wydobycia surowców, warunki pracy w fabrykach, łańcuchy produkcji, ochrona praw człowieka).
  • przedyskutują też możliwości wspólnego działania – poprzez współpracę lub wspólne inicjatywy polskich organizacji pozarządowych i środowisk akademickich. W jaki sposób organizacje mogą przyczynić się do zmiany? Co mogą wnieść do wspólnych działań na rzecz sprawiedliwej elektroniki? Jak mogłoby wyglądać aktywne uczestnictwo organizacji w koalicji na rzecz zmiany? Co należy zrobić, aby pociągnąć korporacje do odpowiedzialności? Jak wpłynąć na polityków by działali w interesie całych społeczeństw? Jakie działania edukacyjne można wspólnie podjąć?

Seminarium organizuje Instytut Wydawniczy Książka i Prasa we współpracy z Le Monde Diplomatique edycja polska i Instytutem Globalnej Odpowiedzialności.

Data: czwartek, 22.11.2018 r.
Godziny: 10:00-16:00
Miejsce: Warszawa, ul. Andersa 13, 00-159 Warszawa (lokal Stowarzyszenia Stacja Muranów)

Kontakt i zgłoszenia: Stefan Zgliczyński, tel. 22 624 17 27,
E-mail: wojtalik [at] monde-diplomatique.pl

Istnieje możliwość uzyskania zwrotu kosztów podróży dla uczestników i uczestniczek seminarium. Warunkiem zwrotu kosztów jest uprzednie uzgodnienie tego z organizatorami i spełnienie warunków formalnych.

Instytut Wydawniczy Książka i Prasa prosi przedstawicieli organizacji, którzy chcieliby w trakcie seminarium przeprowadzić prezentację na jeden z ww. tematów lub zorganizować stoisko z materiałami, o wskazanie tego w mailu ze zgłoszeniem na seminarium.

Oryginalne zaproszenie na stronach Instytutu Wydawniczego Książka i Prasa: link.

Pobierz: Program seminarium „Sprawiedliwa Elektronika” w formacie PDF

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, , , ,