Warsztat „Odpowiedzialnie o surowcach”

Cobalt everywhere

Czy zastanawiałyście/liście się kiedyś nad tym, gdzie mają początek przedmioty codziennego użytku, takie jak telefony komórkowe, komputery czy samochody? Co tak naprawdę oznacza odpowiedzialna konsumpcja i rozwój technologiczny?

 

Podczas warsztatu, który odbędzie się 23-24 września (sobota-niedziela) w Warszawie będziemy kopać, drążyć i wydobywać na światło dzienne kwestie związane np. z minerałami konfliktu i pozyskiwaniem surowców takich jak złoto, kobalt czy ropa naftowa. Pokażemy też jak rozpocząć dyskusję o nierównościach globalnych w kontekście kurczących się światowych zasobów (ziemi, wody, surowców kopalnych) i przestrzegania praw człowieka. Wreszcie porozmawiamy o tym, jak zachęcić młodych ludzi do refleksji nad tą sytuacją wobec rosnącej presji do posiadania coraz więcej i więcej.

world_depends_on_us

Celem warsztatu będzie:
– przedstawienie tematyki odpowiedzialności surowcowej z perspektywy wiedzy, umiejętności, wartości i postaw edukacji globalnej
– refleksja nad praktyką edukacji globalnej wobec zmiany systemowej (uwzględniając wymogi nowych podstaw programowych)
– wspólna praca z nowymi narzędziami dydaktycznymi, w tym mapą dot. surowców oraz ćwiczeniami inspirowanymi metodą dociekań filozoficznych na rzecz globalnego obywatelstwa (więcej o metodzie w publikacji IGO Globalna układanka)

Do udziału w warsztacie szczególnie zapraszamy nauczycielki/li wyższych etapów edukacyjnych (obecnego III i IV) oraz edukatorki/ów organizacji pozarządowych.

Udział w warsztacie jest bezpłatny (IGO zapewnia nocleg i wyżywienie, a także zwraca koszty podróży według wewnętrznego regulaminu).

Ramowy program warsztatu jest dostępny TUTAJ

Ilość miejsc ograniczona.

Warsztat poprowadzą trenerki i ekspertki IGO: Marta Gontarska, Ewa Jakubowska-Lorenz oraz Dorota Moran.

Jeśli chcesz wziąć udział w warsztacie, WYPEŁNIJ FORMULARZ DO 11 WRZEŚNIA 2017: LINK

Informacje dot. zakwalifikowania się na warsztat wyślemy nie później niż 14 września.

Jeśli masz pytania w sprawie warsztatu, napisz do Marty Gontarskiej na adres: [email protected]

eu-195e7c5evisegrad_fund_logo_blue_200

 

 

Warsztat jest realizowany w ramach projektu „Stop Mad Mining”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (IVF). Za treści wyrażone w materiałach zawartych na tej stronie odpowiada wyłącznie Instytut Globalnej Odpowiedzialności. Opinie te w żadnym wypadku nie wyrażają oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, , , , , , ,